25 vecí, ktoré by som odkázala svojmu mladšiemu JA

Hovorí sa, že s vekom prichádzajú skúsenosti. Áno, ale to, že sa učíme zo svojich skúseností sa deje až vtedy, keď ich reflektujeme. Keď sa zastavíme a máme čas pouvažovať nad nimi, zhodnotiť ich a nanovo sa rozhodovať, čo v živote ponechať a čo zase pustiť.

Ja reflektujem pravidelne a rada. V širšom kontexte zrazu veľa vecí dostáva väčší zmysel. Ukladám si svoje nové myšlienky a presvedčenia o sebe, svete a spätne sa k nim vraciam a prehodnocujem…

Nedávno som spísala niekoľko takýchto myšlienok, ktoré by som s láskou odovzdala svojmu mladšiemu JA, ak by to bolo možné.

 1. Svet nemá obľúbencov. Naozaj nie si na čiernej listine nepopulárnych indivíduí a vesmír ti schválne nehádže polená pod nohy.
 2. Hranice ti vytvoria druhí, ak si ich nevytvoríš sama. Tým, že si si vedomá toho, čo je pre teba dôležité, toho, ako sa cítiš, čo potrebuješ a tým, že na základe toho aj jednáš.
 3. “Nie” je dosť dobrá odpoveď pre všetko, čo nie je v súlade s tebou, tvojimi hodnotami a prioritami.
 4. Nájdi” najskôr seba, až potom vzťah.
 5. Nájdi partnera, ktorý už našiel seba, mohlo by to byť ľahšie.
 6. Neber všetko ako stopercentnú pravdu. Nikto nemá patent na rozum. Vždy môžeš hľadať iné informácie, iné názory.
 7. Never ani svojim myšlienkam. Tvoje pravidelné otázky nech sa stanú:
  Je to naozaj pravda?
  Ako sa cítim a správam, keď si toto myslím?
  Aký to na mňa bude mať vplyv o mesiac/rok/5 rokov?
 8. Je úplne v poriadku ísť sama do kina, divadla, či reštaurácie.
 9. Takisto je úplne v poriadku odísť z kina/divadla, keď je naprd, či vrátiť jedlo, keď je naprd.
 10. Prestaň ľutovať minulosť a svoje rozhodnutia. Robila si to najlepšie, čo si v danej chvíli vedela.
 11. Tvoje telo je tvoj jediný chrám, ktorý treba uctievať. Dobrou stravou, dostatočným spánkom a pohybom. A to aj vtedy, keď sa ti do toho nechce. Rozhoduj sa podľa toho, čo ti bude prospešné aj v budúcnosti, nielen ako okamžité uspokojenie.
 12. Si žena, nie si lineárna, si cyklická. Nepotrebuješ držať krok s mužmi. Potrebuješ sa naučiť vnímať svoju cyklickosť.
 13. Už sa od prírody. Plynie. Neodporuje.
 14. Neporovnávaj sa s druhými. Vidíš vždy len výsek reality, nie celú skutočnosť.
 15. S partnerom nemusíte spolu vždy súhlasiť. Je dôležité sa vzájomne rešpektovať, aj to, že má na niektoré veci iný názor.
 16. Dávaj si pozor na to, ako hovoríš o sebe, lebo sa počúvaš.
 17. Keď niečo chceš, nepozeraj na cenu, ale hodnotu, ktorú ti to má doručiť. Ak to stojí za to, nájdi prostriedky.
 18. Za svoju náladu si zodpovedná sama. Premýšľaj o tom.
 19. Pred sebou nikam neutečieš, ani neprehlučíš to, čo nechceš vnímať. Radšej sa nauč pravidelne zastaviť, stíšiť sa, byť sama so sebou, ladiť sa na seba, počúvať svoju vnútornú múdrosť. A začni pravidlene meditovať, je to prospešný návyk.
 20. Dopraj si pravidelne čas, kedy LEN TAK si, bez plánovania, bez mala by som, bez musím.
 21. Nepotrebuješ naháňať obdiv či uznanie od druhých. Nauč sa uznať samú seba a oceniť sa. To je to jediné uznanie, ktoré v skutočnosti potrebuješ.
 22. Za napĺňanie svojich potrieb si zodpovedná ty sama, nie tvoj partner, ani tvoje okolie. Premýšľaj o tom.
 23. Zvedomuj si pocity šťastia. Trvajú krátko, tak ich nasaj, vykúp sa v nich, vtľapkaj si ich do tela. A vnímaj, akú informáciu ti o tebe prinášajú. Kam ťa smerujú?
 24. Začni praktizovať v živote každodennú vďačnosť a ocenenie. Je to jeden z najlepších životných hackov.
 25. Prestaň sa sťažovať. Uvidíš, koľko energie ti zrazu zostane.

Tento zoznam, samozrejme, nie je konečný. Ale to nebolo ani jeho zámerom. Ak sa vám páčil a chceli by ste z neho vyťažiť aj niečo viac pre seba, mám pre vás 2 otázky na ďalšie premýšľanie.

 • Čo s vami najviac zarezonovalo a prečo? Aká informácia z toho pre vás vyplýva? Ako by ste ju vedeli aplikovať do svojho života, aby bol pre vás jednoduchší, zrozumiteľnejší či príjemnejší?
 • Zamyslite sa nad svojim zoznamom toho, čo ste v živote prežili, aké skúsenosti ste nazbierali, čo sa vám podarilo ustáť, prekonať, dosiahnuť…aké lekcie ste sa naučili a skúste si vytvoriť vlastný 10 bodový zoznam toho, čo by ste odkázali svojmu mladšiemu JA. Zmenili ste svoje myšlienky, správanie či konanie podľa toho, čo ste sa naučili alebo opakujete rovnaké lekcie dookola?

Potrebujete vo svojom premýšľaní pomoc a podporu, aby ste sa netočili stále dookola? Vyberte si váš termín nezáväzného online stretnutia zadarmo a spolu sa rozhodneme, ako vám viem byť nápomocná.