5 krokov ku šťastiu

Podľa výskumov o šťastí až 90% šťastia máme vo vlastných rukách a iba 10% pripadá genetickým predispozíciám. Šťastie je teda našou voľbou a našim rozhodnutím.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Univerzálny návod na šťastie samozrejme neexistuje. Ja som vám zostavila 5 zamyslení, ktoré by mohli napomôcť v premýšľaní.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
To najdôležitejšie je ale SEBAPOZNANIE. Keď si venujeme čas, aby sme sa spoznali, svoje klady aj svoje tienisté stránky, poznali svoje prežívanie, svoje limity a pod. máme oveľa väčšiu šancu na to, aby sme si to šťastie zariadili. Mali víziu, smerovanie, využívali a rozvíjali svoje talenty. To nám dáva krídla…

1.Sústreďte sa na seba a to, nad čím máte kontrolu vy sami

Veľakrát sa trápime vecami, ktoré nijakým spôsobom nevieme ovplyvniť. Ako hovorí múdry výrok:

“Nemôžeš upokojiť búrku, tak sa zbytočne nesnaž. Môžeš ale upokojiť seba. Búrka pominie.”

2. Počúvajte seba a naučte sa oceniť svoju jedinečnosť

Niekedy stačí sa len zastaviť a vypnúť všetok hluk, ktorý nás vyrušuje a vzdaľuje od seba a započúvať sa do svojich pocitov, túžob a prianí. Tie nám udajú smer. A pri tom neuzabúdať na to, že rozprávky o tom, ako by mal vyzerať šťastný život, sú len rozprávky. Každý sme unikát a naša cesta je tiež jedinečná.

3. Neporovnávajte sa s inými

Toto je veľmi náročné, ale oplatí sa pripomínať si to stále znova a znova. Nikto nepoznáme naozaj toho druhého a jeho život. Vždy vidíme iba určitý výsek reality. Je lepšie investovať energiu do seba a sústrediť sa na svoju vlastnú cestu. A popritom sa naučiť dopriať úspech druhým ľuďom.

4. Nájdite si čas na vďačnosť

Ľudia, ktorí sa vedia zastaviť a vnímať, čo všetko už majú, čo zažívajú, bývajú šťastnejší. V mojej obľúbenej Knihe Radosti sa píše:

“Vďačnosť realitu objíma. Znamená to, že sme sa posunuli vyššie – už nerátame naše bremená, rátame, koľko chvíľ požehnaných šťastím sme dostali. Je to recept, ako si vážiť svoj život.”

Neexistuje jednoduchší návod, ako sa cítiť v živote lepšie, ak si každodenne začneme uvedomovať, čo všetko máme a od srdca prežijeme vďaku za tieto dary. Od toho, že máme tep a bije nám srdce, až po posteľ, v ktorej ležíme.

5. Pýtajte sa seba: Je toto nutné?

Mnoho z vecí, ktoré robíme nie sú vôbec podstatné. Odstrániť ich znamená získať pre seba viac času a aj viac pokoja. Pýtať sa dookola otázku: “Je toto naozaj nutné?” znamená nevytvárať na seba zbytočne tlak a naučiť sa tráviť čas s vecami, na ktorých nám naozaj záleží.

Zdroj šťastia máš v sebe, hľadaj vnútri

V jednej z mojich obľúbených kníh som čítala príbeh zo zdravotníckeho armádneho centra. Boli tam dvaja vojaci, obaja úplne ochrnuli v dolnej polovici tela následkom zranenia vo vojne. Mali rovnaké zranenie a rovnakú prognózu na uzdravenie.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Prvý veterán ležal na posteli skrčený, obrátil sa svetu chrbtom a preklínal svoj osud.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Druhý sedel na invalidnom vozíku a hovoril, že sa cíti ako keď človek dostane v živote druhú šancu. Keď sedel na invalidnom vozíku a pohyboval sa po záhrade, uvedomil si, že má dokonca bližšie ku kvetom a že svojim deťom vidí rovno do očí.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Hovorí sa, že šťastní môžeme byť iba tak, ako si sami trúfneme.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Niekedy to znamená prevrátiť svoje doterajšie vzorce myslenia a svoje návyky hore nohami a hľadať novú perspektívu. Pretože to, akým spôsobom vidím tento svet, je aj spôsobom, ako ho prežívam. Ak zmením perspektívu, zmenia sa aj moje pocity a moje konanie.

Čínske príslovie hovorí:

“Šťastný človek je ten, ktorý vie, že je šťastný.”
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Pre mňa to je o prežívaní prítomného okamihu. Zastaviť sa a uvedomiť si, čo sa mi deje a či “náhodou” nie som teraz šťastná. Sú to veľakrát maličkosti, ktoré si neuvedomujeme…
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Túžite zažívať v živote viac radosti? Ponúkam Vám svoju podporu.