Prečo mindfulness + 3-minútové cvičenie na zlepšenie pozornosti

Stalo sa vám, niekedy, že ste ráno naštartovali auto, a zrazu ste sa doslova prebrali až na mieste určenia? Alebo ste začali čítať knihu, článok, časopis, no po čase ste si uvedomili, že vlastne neviete, čo ste čítali? Natreli ste si na chlieb maslo, hoci ste si pôvodne zamýšľali dať nátierku? A možno ste sa niekedy obzreli sa za nejakým životným obdobím, a takmer ste nemali predstavu, ako ste ho strávili…

Predpokladám, že tieto alebo podobné situácie pozná naozaj každý z nás. Sú to situácie, kedy fungujeme na autopilota. Aj takéto fungovanie má pre náš život svoje opodstatnenie. Fungujú tak napr. zvyky – ráno si bez premýšľania umyjem zuby, zacvičím si a pod. Mozog zbytočne neplytvá energiou, robí naučené veci.

Problém nastáva, keď v autopilotovi trávime viac, ako je potrebné. Pretože, ak ostávame stratení v našich myšlienkach a odrezaní od toho, čo sa deje, odrezaní od svojho tela, ktoré je tu a teraz, tak nám uteká náš život.

Prítomný okamih

Všimli ste si, že máte v hlave akoby dva hlasy? Jeden, ktorý myslí, cíti a reaguje a druhý, ktorý si je vedomý tých myšlienok, emócií a reakcií. Práve to vedomie je kľúčom k nášmu spokojnejšiemu životu.

Pretože kým nie sme si vedomí toho, na čo myslíme, ako sa cítime a aj čo robíme, nemôžeme to zmeniť. A vstupenka k uvedomeniu je práve prítomný okamih. Väčšina z nás má totiž silný návyk byť odpojený od prítomného okamihu a tráviť svoj čas premýšľaním nad minulosťou a vecami, ktoré sa nepodarili, ktoré mi ukrivdili a pod. alebo budúcnosťou a obavami s ňou spojenými.

Postupným uvedomovaním si toho, čo je teraz, svojich hoci aj negatívnych myšlienok, získavam kontrolu nad situáciou. Som to vedomie, ktoré to zaznamenalo. A ktoré to môže zmeniť. Stávam sa vnímavým – to je mindfulness.

Vždy máme možnosť vybrať si. Čomu budeme venovať pozornosť, to bude ovplyvňovať aj to, ako sa budeme v živote prevažne cítiť.

“Veci najlepšie uchopíme tak, že im venujeme pozornosť. Takto si rozvíjame vnímavosť. Byť vnímavý znamená byť bdelý. Znamená to vedieť, čo robíme.”

(Jon Kabat-Zinn)

Nižšie vám ponúkam jedno krátke cvičenie, ktoré môžete robiť každý deň, aj opakovane, aby ste si postupne začali uvedomovať seba v prítomnom okamihu.

3-minútová dychová pauza

Toto cvičenie má tri časti, a každá trvá asi minútu.

  1. Ako sa mám teraz?
    Opýtajte sa seba, ako sa máte. Buďte otvorení k tomu, čo prichádza. Skúste k tomu pristúpiť bez posudzovania a hodnotenia. Iba vnímajte, čo je.
  2. Vedomé dýchanie
    Asi minútu venujte pozornosť svojmu dychu a jeho fyzickým prejavom. Bez snahy ho nejako ovplyvňovať alebo meniť. Len pozorujte svoj dych.
  3. Rozšírte pozornosť na celé telo.
    V poslednej minúte rozšírte svoju pozornosť do celého tela. Ako sa cíti vaše telo, ako váš dych oplyvňuje zvyšok tela? Opäť k tomu pristupujte bez posudzovania a hodnotenia.


Chcete žiť vedomejší a spokojnejší život? Ponúkam Vám svoju pomoc pri Vašich témach.