Ako zmeniť pohľad a prekonať negatívne myšlienky?

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aký príbeh si rozprávate o sebe, o svete a čo v sebe živíte? Zamyšľali ste sa niekedy nad tým, ako vás tieto myšlienky a pocity brzdia v každodennom živote?

Nielen vo svojej praxi sa stretávam s ľuďmi, ktorí sa cítia uväznení v negatívnych myšlienkach a pohľadoch. Ja sama som dlhé roky mala tendenciu vnímať seba ako obeť a svet ako veľmi nespravodlivý. Obeť systému, ktorý ma neprijal na strednú školu podľa môjho výberu, obeť ľudí a vzťahov, ktorí na mňa zabúdali, nesprávali sa podľa mojich očakávaní, obeť rodiny, ktorá nemala veľa peňazí, obeť osudu, ktorý ma nemal v obľube…a mohla by som pokračovať ďalej.

Dnes vidím môj príbeh z úplne iného pohľadu. Vnímam svoju spolu zodpovednosť za to, čo som zažívala, viem oceniť lekcie, ktoré ma postrčili v živote ďalej, cítim obrovskú vďaku za svoju rodinu a blízkych ľudí, vďaka ktorým som sa posúvala. Hoci to tak v minulosti nebolo, dnes môžem povedať, že mám naozaj rada svoj život, ktorý mi prináša neustále nové uvedomenia a v ktorom smerujem k čoraz väčšej spokojnosti.

Svet nemá obľúbencov

Ak sa nachádzate v situácii, kedy sa zdá, že vesmír/boh/svet vám schválne hádže polená pod nohy, uistím vás, že to nie je tak. Svet nemá favoritov. Náš pocit nešťastia je daný nie tak tým, že niečo alebo niekto nám robí zle, ale skôr naším vlastným vnímaním situácie.

Každá situácia v našom živote môže byť vnímaná rôznymi spôsobmi. Určite poznáte výrok Budhu: “Naša myseľ vytvára náš svet”. To, na čo sa zameriavame, to sa stáva súčasťou nás. Ak sa naučíme pozerať na veci s väčším nadhľadom, budeme menej ovplyvnení jedným záverom. Tým, že získame odstup a pozrieme sa na situáciu z rôznych uhlov, získame nové perspektívy a lepšie porozumenie. Uvoľní sa tým priestor pre to, aby sme dosiahli nad situáciou kontrolu a necítili sa len ako obeť okolností, iných ľudí a pod.

Môj príbeh s novým pohľadom

Ak máte pocit, že vás nejakým spôsobom zväzuje váš príbeh a často o sebe hovoríte, že ste začínali zo zhoršených podmienok, poďte sa pozrieť na svoj osobný príbeh s novým pohľadom. Mám pre vás jedno inšpiratívne cvičenie.

Budete tvoriť dva dokumenty.

Do prvého dokumentu napíšte váš osobný životný príbeh a to čo najmenej priaznivým pohľadom. Musí to však byť všetko pravda.

Do druhého dokumentu napíšte ten istý príbeh, ale čo najviac priaznivo, ako viete. Opäť to musí byť všetko pravda.


Čo vám cvičenie ukáže?

Z faktického hľadiska budú pravdivé zrejme oba príbehy. Ale otázka je, ktorý vám viacej slúži? Ktorý vo vás vzbudzuje lepšie pocity a prospešnejšie myšlienky? Ktorý vám dáva nádej a chuť ísť ďalej?

Podľa mojej skúsenosti, ten druhý bude mať oveľa radostnejšiu a nádejnejšiu perspektívu, a toto prerámcovanie vás doslova posilní.

Cvičenie na trénovanie perspektívy a získania odstupu

Ak máte chuť pracovať lepšie so svojim nadhľadom a učiť sa vnímať rôzne perspektívy, ponúkam vám ďalšie cvičenie, ktoré vás v tom podporí.

Opíšte svoj problém tak, ako keby ho prežíval niekto iný

  • Použite svoje meno namiesto slov ja, mne alebo moje. 
  • Môžete tiež vyskúšať pozrieť sa na túto situáciu z lietadla alebo z vesmíru.
    Aké skutočnosti sú odtiaľ viditeľné, ktoré dole zostávajú zahmlené? 

Predstavte si tento problém z perspektívy týždňa, mesiaca, roka alebo 10 rokov od dnešného dňa.

  • Aký bude mať táto záležitosť dopad na vás?
  • Bude pre vás ešte podstatná?
  • Budete si ju pamätať? 

Čo dobre by vám táto situácia mohla priniesť?

  • Pýtajte sa: Čo by ste sa mohli naučiť z tejto skúsenosti? Aký by mohol byť pozitívny účel tohto problému?
  • Aj keď vám to zo začiatku nebude dávať zmysel, skúste sa s tým hrať a vnímať, ako sa mení váš postoj.

Čo ešte môžete vidieť, okrem tohto problému?

  • Môžete sa skúsiť pozrieť aj na ostatných ľudí, ktorí sú do tohto problému/situácie tiež zaangažovaní z úrovne súcitu. 


Skúste to a dajte mi vedieť, ako sa vám darilo. Budem sa tešiť.

“Budúcnosť nepredurčuje nijaký temný osud, to my sami. Každý deň a každý okamih sme schopní vytvárať a pretvárať svoje životy a samotnú kvalitu života ľudí na našej planéte. Takáto je naša moc.”

kniha radosti

Nechajte sa podporiť na vašej ceste. Vyberte si váš termín nezáväzného online stretnutia zadarmo.