4 návyky pre spokojnejší život v súlade so sebou

Sebarozvoju sa intenzívne venujem od roku 2015. Vyskúšala som naozaj rôzne metódy a techniky, z ktorých som si potom tvorila návyky a akutálne by som do rebríčka tých NAJ návykov pre spokojnejší život v súlade so sebou, zaradila 4 konkrétne.

VĎAČNOSŤ

Vďačnosť som objavila vďaka mindfulness. Dovtedy som to považovala za akýsi kresťanský koncept, ktorý nás má držať mimo hry. Hlavne buď spokojný s tým, čo máš. Mýlila som sa veľmi.

Vedomé praktizovanie vďačnosti je skutočne nádherná a život meniaca skúsenosť. Pamätám si, že v rámci výcviku v mindfulness sme mali úlohu sa venovať týždeň pravidelne vďačnosti. Zo začiatku mi to nešlo vôbec. Pochádzalo to z hlavy. Fungovať to začalo, keď som sa sústredila na znovu prežitie drobných pocitov radosti, ktoré som za deň cítila (napr. vyhrievanie sa na slnku na lavičke) a precítila som ten pocit znovu, s vďakou.

Takto sa začala postupne moja optika meniť. Pribúdali veci na zozname. Založila som denník vďačnosti. Dnes už ho píšem minimálne, ale vďačnosť vedome prežívam každý deň – ráno alebo večer. Je to už rituál, ktorý nemusím nikam písať.

Často sa sústredíme na to, čo nemáme, namiesto toho, aby sme dokázali oceniť, čo všetko máme.

Často sa sústredíme na to, čo nemáme, namiesto toho, aby sme dokázali oceniť, čo všetko máme. Vytvárame si tak priestor nedostatku, podporujeme myšlienky, ktoré nám neprospievajú a cítime sa z nich zle.

Praktizovaním vďačnosti sa dokážeme prekalibrovať. Keď si dovolíme pravidelne prežívať pocity vďaky za to, čo všetko máme, môžeme sa cítiť viac spokojní a šťastní. Vďačnosť môže pomôcť zmierniť stres a úzkosť a zlepšiť náš celkový pocit pokoja a harmónie. Uvidíme svet, aj náš život v lepšom svetle.
A vždy, naozaj vždy máme za čo ďakovať. Nič v živote nie je samozrejmé, nakoniec, ani život sám.


DENNÍKOVANIE

Viem, že dnes existujú všeljaké hogo fogo denníky a postupy ako denníkovať a mať čo najvydenníkovanejší denník. A naozaj, niektoré sú hotové umelecké diela. Ale toto rozhodne nie je účel denníku a nemali by sme sa tým nechať odradiť.

K denníkovaniu nám stačí obyčajný notes a čas pre seba.

A o to tu vlastne ide. Že si dennodenne (od toho je slovo denník) vytváram vedome pre seba čas. Na svoju sebareflexiu, triedenie myšlienok, snívanie, vďačnosť, brainstorming, kreatívne premýšľanie a pod.

Denník je tiež skvelý, ak pracujeme na nejakej svojej téme (napr. sebahodnote) alebo sa snažíme o niečo a môžeme si zaznamenávať svoje úspechy, postrehy, ktoré nás zase posúvajú ďalej.

Naozaj neexistuje žiadna správna a nesprávna cesta, ako to robiť. Účelom je spojiť sa so svojim vnútrom, lepšie spoznať seba, zachytiť, čo sa mi deje, čo potrebujem upraviť v živote, atď.

Na začiatok môžu postačiť jednoduché otázky.

  • Čo si dnes pýtalo moju pozornosť?
  • Čo ma dnes zaujalo?
  • Čím to je pre mňa zaujímavé?

napr. Dnes ma zaujal článok o živote na Tenerife. Zaujala ma časť o tom, ako sa na deti netlačí kvôli známkam, že je dôležité, aby každý robil to, čo ho baví a nemusí byť zrovna matematik. A tiež, že je tam pomalšie tempo. Možno aj ja by som chcela trochu viac spomaliť…atď.

Alebo

  • Čo ma dnes potešilo?
  • Čo sa mi podarilo?

Takýmito otázkami už môžete u seba budovať všímavosť ku konkrétnym veciam.

AKO SA SPOJIŤ SO SEBOU
a začať žiť vo väčšej harmónii a spokojnosti

Mám pre vás 5 praktických tipov
spolu s BONUSmi
a meditáciou OCEÁN POKOJA

MEDITÁCIA

Meditáciu som skúšala v živote viackrát, ale nikdy som sa neodhodlala ju zaradiť ako pravidelný zvyk do života. Až v roku 2019 som začala praktizovať pravidelnú mindfulness meditáciu kvôli zlepšeniu koncentrácie a obráteniu pozornosti smerom k sebe.

Prvý mesiac som zaspávala. Hoci som meditovala cez deň, v sede na stoličke, vždy som zaspala. Potom sa to začalo zlepšovať. Prvé tri mesiace som nevynechala ani deň. Ďalší rok iba výnimočne, ak som to naozaj nevedela stihnúť.

Odvtedy som mala obdobia, kedy som nemeditovala, lebo som necítila potrebu alebo som robila práve iné cvičenia v rámci svojho sebarozvoja, kde som bola dostatočne v kontakte so sebou.

V aktuálnom období zase usedám na svoj meditačný vankúš, pretože cítim potrebu. Robím to ráno, kým sa pustím do povinností a nie som ešte zahltená ďalšími obsahmi.

O meditácii som písala viac v ebook-u Ako sa spojiť so sebou a začať žiť v harmónii (stiahnuť zadarmo). Je tam aj návod, ako začať s jednoduchou mindfulness meditáciou, plus návod na meditáciu v chôdzi.

KRÁSA

Viem, znie to tak poeticky a vzletne. Vedieť vnímať a oceniť krásu, ladiť sa na krásu, mi však príde ako veľmi užitočný zvyk.

Vyživuje to dušu/ducha, inšpiruje, nabíja zmyslom a zároveň je to taký protipól voči sťažovateľskej mentalite.

Krásu môžeme nájsť všade, kde sme. V pohľade na kvitnúci strom, smejúce sa dieťa, umelecké dielo, zvláštnu súhru farieb pri západe slnka, v druhých ľuďoch…prosto všade.

V našej kultúre sme zvyknutí sa skôr sťažovať a všímať si všetko, čo je zlé, nepáči sa nám a nefunguje. Je to však otázka zvyku. Ak sa začnete postupne vedome ladiť na krásu okolo seba, budete sa cítiť spokojnejšie. Mám to odskúšané.

Môžete si pre seba vyskúšať aj drobnú týždňovú výzvu. Skúste si všímať krásu okolo seba. A ak sa pristihnete pritom, že sa bezúčelne sťažujete, zastavte sa a zamerajte svoju pozornosť na niečo pekné.

Samozrejme, existujú aj ďalšie návyky, ktoré sú pre spokojný život veľmi dôležité. Napr. pravidelný pohyb, dostatočný spánok a kvalitné stravovanie. To je úplný základ, bez ktorého sa ťažko hýbe z miesta. Ak zlyhávate v týchto oblastiach, odporúčam vám v prvom rade zapracovať tu.

  • Aké sú tie vaše návyky, ktoré vám fungujú?
  • A naopak, ktoré návyky vám skôr berú spokojnosť zo života?
  • Ktoré prospešné návyky by ste ešte radi zaviedli do života?

Ak potrebujete podporu v budovaní vhodných návykov, poďme sa zoznámiť. Vyberte si váš termín nezáväzného online stretnutia zadarmo.