Ako využiť energiu nového roka na zmenu?

Poznáte efekt nového začiatku? Je jednoduchšie robiť zmeny na začiatku nového roka, nového týždňa alebo nového mesiaca.

Časové medzníky ako napríklad koniec roka, začiatok nového mesiaca, narodeniny alebo dokonca koniec týždňa totiž ľudia vnímajú ako akési predelenia, ktoré oddeľujú jedno obdobie od iného. Cítia sa viac odhodlaní začať niečo nové, zlepšiť sa alebo dosiahnuť nové ciele. Je to akýsi pocity “čerstvého štartu”, kedy sme otvorenejší k zmenám, k nastaveniu cieľov, dalo by sa povedať aj motivovanejší.

Oplatí sa teda využiť momentum tohto obdobia a jeho energie na pozitívne zmeny, ktoré chceme v živote dosiahnuť a naozaj začať nový rok s jasnosťou.

Ak však chcem niekam smerovať, potrebujem sa v prvom rade zamyslieť nad tým, odkiaľ pochádzam. A teraz nemyslím geolokáciu. Ale skôr, ako sa mi vlastne v živote darí, ako vidím život? Ako fungujem v živote, čo robím, čo nerobím, čo hovorím, a čo nepoviem, ako vnímam seba samého, ako ma vnímajú iní a pod. To znamená, ako vyzerá môj život teraz.

A preto má zmysel predtým, ako sa pustím do niečoho nového, zamyslieť sa nad tým, ako vlastne fungujem, spraviť si taký svoj audit. Ponúka mi to pohľad na môj život z väčšej perspektívy. Dokážem tak uvidieť spojitosti, ktoré by mi inak unikali. Na tejto pôde sa oveľa krajšie stavia niečo nové.

Na prelome rokov môžeme zmapovať obdobie posledných 12 mesiacov, jeho výzvy, zisky a straty.

Ako na to?

Ponúkam vám stručný návod, ako by mohla takáto reflexia vyzerať, taký seba koučing na doma.

1. Vezmite si na pomoc svoj kalendár, svoje fotky, bankové účty a pod.

2. Spravte si 2 stĺpce, pozitívne a negatívne.

3. Do prvého stĺpca potom zatrieďte to, čo vám v minulom roku robilo radosť, dávalo energiu, prinášalo zisk, obohacovalo vás, na čo ste boli hrdí, čo vás inšpirovalo a pod. Môžu to byť ľudia a vzťahy, udalosti, aktivity, záväzky a pod.

4. Do druhého stĺpca zase dajte všetky takéto veci, ktoré vám spôsobovali opak – teda zlé pocity, nespokojnosť, frustráciu, zdravotné problémy, stáli vás zbytočné financie bez získanej hodnoty a pod.

5. Potom sa pozrite na oba stĺpce a vyberte z každého stĺpca tie najvýraznejšie veci, možno opakujúce sa a s nimi môžete pracovať ďalej.

  • Tie pozitívne skúste ďalej rozvíjať, naplánovať ich do ďalšieho roka, upevňovať, rozširovať a pod. Napr. naplánovať viac stretnutí s ľuďmi, ktorí vám energiu dávajú, či viac aktivít, ktoré vám prinášajú dobré pocity, či úspech a pod. 
  • A tie negatívne sa snažte zo svojho života postupne odstrániť, limitovať ich, premeniť ich na niečo, čo vám bude slúžiť. Napr. prílišné trávenie času na sociálnych sieťach, po ktorom sa cítim nespokojne môžem nahradiť tým, že si prečítam knihu alebo sa pôjdem prejsť, venujem čas cvičeniu alebo čokoľvek iné, v závislosti od spúšťača. Pýtajte sa, čo by vám prinieslo rovnakú odmenu?

Takáto reflexia by vám mohla pomôcť odpovedať si na to, čo potrebujete prestať robiť a čo naopak potrebujete začať robiť, aby ste boli zase o niečo spokojnejší. 

Možno by sa to celé dalo zhrnúť do dvoch otázok:

  1. Čo chcem vytvoriť budúci rok?
  2. čo chcem opustiť budúci rok? Čo mi už neslúži a môžem nechať ísť?

Ak sa rozhodnete si spraviť reflexiu doma, určite nezabudnite na otázku:

  • Za čo som vďačný/vďačná minulému roku?

Vďačnosť nás dokáže prerámcovať, nachádza sa na opačnom poli ako frustrácia či pocit bezmocnosti.


Ak máte chuť vykročiť do nového roka s jasnejším pohľadom na seba a svoj život, pozývam vás do individuálneho koučovacieho rozhovoru.

hodnotiaci koučovací rozhovor online