Knihy, ktoré ma zmenili

…alebo lepšie povedané, knihy, vďaka ktorým som sa zmenila. Toto nemá byť zoznam kníh z oblasti osobného rozvoja, ktoré som čítala a hodnotím ich ako najlepšie. Toto sú knihy, vďaka ktorým som v nejakej životnej etape niečo nové pochopila a na základe toho priniesli do môjho života významnú zmenu.

Hoci sa niektoré tituly môžu zdať ako prefláknuté, v dobe, kedy mi prišli pod ruku, mi výnimočne poslúžili. A myslím, že každá z týchto kníh nesie v sebe svoju hodnotu a ma stále čo ponúknuť.

Ich poradie je čisto náhodné a verím, že ak ich nepoznáte, mohli by inšpirovať aj vás.

Siddhártha od Hermann Hesse

Jedinečná kniha, jedna z mojich najobľúbenejších a najkrajších, aké som čítala.

Táto poviedka ma sprevádza už niekoľko rokov. Prvýkrát som ju čítala možno niekedy pred 20 rokmi. Už vtedy sa mi páčila, ale až časom ju dokážem vnímať viac do hĺbky. A ktovie, čo na ňu poviem o ďalších 20 rokov…

Môžem ju čítať dookola, vždy v nej nájdem niečo nové. Otvára otázky o zmysle života, o hľadaní vlastného autentického ja. Ja sama som v nej našla veľa múdrosti a pochopenia pre seba a prijatia svojej jedinečnosti.

Úryvok z knihy:

„Väčšina ľudí je ako padajúci list, ktorý poletuje a otáča sa vo vzduchu a zmieta sa a dotrepotá sa k zemi. Iní však, a je ich málo, sú ako hviezdy. Udávajú pevnú dráhu, žiadny vietor ich nedostihne, sami v sebe majú svoj zákon a svoju dráhu.“

Kúzelné upratovanie od Marie Kondo

“Kúzelné upratovanie” je kniha japonskej autorky Marie Kondo, ktorá sa zaoberá umením úpravy a upratovania domácnosti. Ak by ste o tejto knihe nikdy nepočuli, bola by som veľmi prekvapená, pretože sa stala fenoménom naozaj po celom svete.

Hlavná myšlienka knihy spočíva v tom, že by sme mali udržiavať len tie veci, ktoré nám skutočne prinášajú radosť a majú pre nás osobnú hodnotu.

Ak sa rozhodnete spraviť veľké upratovanie, do ktorého nás kniha nabáda (ako som spravila pred rokmi aj ja), učíte sa vlastne vnímať samých seba. Otázka: „Čo vlastne chcem mať a vlastniť v živote, čím sa chcem obklopovať?“, definuje vlastne to, aký chcem mať a žiť život.

Ja som vďaka knihe nielen upratala veci a zbavila sa asi 15 veľkých vriec toho, čo už do môjho života viac nepatrilo, ale naučila som sa vyberať si, čo si chcem v živote ponechať a čo s poďakovaním môžem opustiť, aby som mohla vytvárať priestor pre nové. Prinieslo mi to do života aj priestoru oveľa väčšiu ľahkosť. Dokonca som bola schopná rozlúčiť sa s desiatkami kníh, ktoré teraz, verím, robia radosť niekomu inému. 🙂

Úryvok z knihy:

“Upratovanie je len nástroj, nie konečný cieľ. Pravým cieľom by malo byť vytvorenie životného štýlu, po ktorom najviac túžite, hneď ako upracete svoj dom.”

Milovať to, čo je od Byron Katie

„Len štyri vhodne položené otázky stačia na to, aby ste vyriešili takmer každú situáciu, ktorá vás trápi.“

Toto hovorí kniha od Byron Katie. Tieto otázky preskúmajú vaše presvedčenia a Katie vám dá návod, ako to celé zaviesť do života.

Pozorovať svoje myšlienky, nepripútavať sa k nim, som sa naučila vďaka mindfulness meditácii.

Táto kniha mi však pomohla dostať to celé ešte na inú úroveň. Naučila som sa preskúmavať vlastné myšlienky a ich pravdivosť. Ak sa raz naučíte neveriť všetkému, čo vymyslí vaša hlava, je to definitívne posun na iný level. Aj vďaka tejto knihe som prestala vnímať seba ako obeť ľudí, situácií, tohto sveta. Jasné, občas do toho stále skĺznem, ale nie je to už moje východiskové nastavenie.

Úryvok z knihy:

„Buď svojim myšlienkam uveríte, alebo preskúmate ich pravdivosť. Inú možnosť nemáte.“

Psycho-kybernetika od Maxwell Maltz

Táto knižka je od amerického lekára, profesora plastickej chirurgie a zároveň vraj jedného z najslávnejších plastických chirurgov na svete.

Autor si všímal, že u niektorých pacientov, aj po úprave nejakého „škaredého rysu“, pretrvávali pocity menejcennosti a správali sa ako boli stále „škaredí“. Hovorí o tom, akoby sama osobnosť mala svoju „tvár“ a skutočným kľúčom k zmene osobnosti, bola práve táto netelesná „tvár osobnosti“. Postupne, ako sa týmto zaoberal, nachádzal javy, ktoré dokazovali, že skutočným kľúčom k našej osobnosti a správaniu, je obraz nášho ja, naša duševná a duchovná predstava, ktorú si o sebe vytvárame.

Hlavným posolstvom knihy je idea, že naše myšlienky a presvedčenia majú veľký vplyv na našu sebaúctu, správanie a úspech vo všetkých oblastiach života. Táto kniha vysvetľuje silu nášho podvedomia a nášho sebaobrazu a zároveň nás učí, ako transformovať svoje myšlienky, odstrániť obmedzujúce presvedčenia a dosiahnuť pozitívne zmeny vo svojom živote..

Bola to jedna z prvých kníh, ktorú som čítala na túto tému, preto si ju pamätám, ako doslova oči otvárajúcu a mnoho z cvičení som naozaj poctivo robila a priniesli osoh do môjho vnímania sveta.

Úryvky z knihy:

Obzvlášť ma v tej dobe zaujala časť o odstraňovaní starých emočných jaziev, kde nás autor vyzýva, aby sme sa stali vlastnými plastickými chirurgami a hovorí o odpustení, ako o skalpeli, ktorým odstraňujeme hnis a jazvy po starých citových zraneniach.

Odpustenie by malo byt naozaj skutočné, pretože to, ktoré si pamätáme, znovu infikuje ranu. Ak sme na odpustenie príliš pyšní, pravdepodobne si myslíme, že dotyčný nám niečo dlží. Odpúšťame mu jeden dlh, ale zároveň mu píšeme zmenku na druhý.

Pritom terapeutické odpustenie je, podľa autora, jednoduché. Musíme ale byť ochotní vzdať sa svojej potreby odsudzovať. Ak niekoho odsúdime, cítime sa lepšími. Zároveň nás nejakým perverzným spôsobom uspokojuje, ak máme dôvod ľutovať samých seba.

Odpúšťať teda nemáme z dôvodu, že sme sa rozhodli byť veľkorysí, alebo že sme morálne lepší. Naozaj odpustiť môžeme iba vtedy, keď pochopíme, že sme nemali a nemáme čo odpúšťať. Nemôžeme odpustiť predsa človeku, ktorého sme predtým neodsúdili. My sami chybujeme, keď niekoho odsudzujeme  a nenávidíme za jeho chyby, stotožňujeme človeka s jeho správaním alebo mentálne upadáme do dlhu, ktorý ten druhý musí splatiť, kým mu odpustíme.

Odpustiť tiež potrebujeme sami sebe. Je zbytočné nenávidieť a odsudzovať samých seba. Ľútosť je pokusom žiť v minulosti. A emócie sú užívané správne a primerane, keď nám pomáhajú reagovať primerane na prítomnú skutočnosť. Musíme rozpoznávať svoje vlastné omyly a chyby, inak by sme nemohli korigovať svoju činnosť. Dôležité je ale čo robíme dnes, a čo chceme dosiahnuť.

Kniha RADOSTI od Dalajlama a Desmond Tutu

„Dúfame, že táto knižočka bude podnetom, aby ste v živote nachádzali viac radosti a šťastia.“

To sa píše v úvodných stranách knihy. Ja som ju dostala pred pár rokmi a stále po nej siaham, lebo má v sebe veľa múdra, láskavosti a radosti.

Je to kniha záznamov rozhovorov a stretnutí dvoch veľkých duchovných majstrov, dvoch významných osobností a zároveň priateľov – Jeho Svatosti Dalajlama XIV. a arcibiskupa Desmonda Tutu, ktorí sa s nami delia o svoju múdrosť, skúsenosti a pohľady na to, ako nájsť skutočnú radosť a spokojnosť vo svete plnom zmätku a utrpenia. Plus, výborná záverečná kapitola s cvičeniami zameranými na radosť.

Kedykoľvek ju otvorím na akejkoľvek strane, dýcha na mňa posolstvo knihy, a to že radostný život nie je iba o tom, čo sa deje okolo nás, ale o tom, ako reagujeme a čo cítime vnútri seba. A musím povedať, že aj vďaka nej som začala pociťovať v živote oveľa viac radosti.

Úryvky z knihy:

„Budúcnosť nepredurčuje nijaký temný osud, to my sami. Každý deň a každý okamih sme schopní vytvárať a pretvárať svoje životy a samotnú kvalitu života ľudí na našej planéte. Takáto je naša moc.“

„Trvalé šťastie nie je možné nájsť dosahovaním cieľov a výsledkov. Nespočíva v bohatstve ani sláve. Spočíva iba v ľudskej mysli a srdci.“

„Každý deň je novou príležitosťou začať odznova. Každý deň je dňom vášho narodenia.“

Alchymista od Paulo Coelho

Alchymistu som čítala v dobách, kedy aj knihu Siddhártha, teda viac ako 20 rokov dozadu. Vtedy ma očaril a bol to počiatok môjho premýšľania nad svojou cestou a svojim poslaním. Myslím, že stále má kniha čo ponúknuť k premýšaniu nad životom, cieľmi a hodnotami.  

Hlavným posolstvom je idea, že každý z nás má osobný poklad – svoju životnú cestu alebo poslanie. Santiago, pastier zo Španielska, sa vydáva na túto cestu v hľadaní pokladu, pričom prekonáva rôzne prekážky a stretáva zaujímavé postavy.

Santiago sa stretáva s učiteľmi a učeniami, ktoré mu pomáhajú rozvíjať jeho vnútornú múdrosť a pochopiť, že poklad, ktorý hľadá, je viac o duchovnom význame ako o fyzickom bohatstve. Je to cesta hľadania hlbokého zmyslu a sebaobjavovania.

Úryvok z knihy:

„A chlapec sa pohrúžil do Duše sveta a videl, že Duša sveta je časťou Duše Božej, a videl, že Duša Božia je jeho vlastnou dušou. A že teda môže konať zázraky.“

Cyklická žena od Miranda Gray

Kniha “Cyklická žena” mi pomohla upraviť pohľad na moje ženstvo. Po jej prečítaní som pocítila akúsi úľavu a uvoľnenie v tom, že som žena. Miesto toho, aby som bojovala so svojim cyklom, resp. ho úplne ignorovala, naučila som mu lepšie rozumieť a vďaka tomu s ním spolupracovať.

A kniha vás to naučí. Vysvetlí vám, ako vám môže pomôcť váš cyklus k pohode, radosti, k dosahovaniu cieľov či úspechu ženským spôsobom.

Jedna kapitola je určená špeciálne pánom, aby lepšie porozumeli, s kým doma vlastne žijú. 🙂

Ak by vás táto téma chytila, určite odporúčam aj knihu Rudý měsíc od rovnakej autorky. Ľutujem len jediné, že som tieto informácie nedostala oveľa oveľa skôr.

Úryvky z knihy:

“Menštruačný cyklus je obrovská, nevyužitá výhoda – osobná aj pracovná.”

“Ženský cyklus pozostáva zo štyroch fáz, ktoré nazývam optimálnymi časmi. Sú to dni, keď pociťujete, ako sú vaše mentálne schopnosti emocionálne vlastnosti, intuícia a fyzický stav výnimočne posilnené. Ak si uvedomíte, kedy prežívate svoj optimálny čas jednotlivých fáz, a aké druhy posilnených schopností sa k nim viažu, môžete ich začať uplatňovať v pravej chvíli. “

“Väčšina žien prežíva každý mesiac niekoľko rôznych fáz. Nazvala som ich fáza rozjímania, dynamická fáza, fáza prejavu a kreatívna fáza.”

“Muži žijú so štyrmi rôznymi ženami, ktoré obývajú jedno telo!”

“Ženská podstata je ako more, neustále sa mení a zároveň je stále rovnaká.”

Wabi Sabi od Beth Kemptonovej

Kniha “Wabi Sabi” sa v tomto zozname objavuje trochu ako bonus. Dočítala som ju len nedávno, no akoby mi rozprávala z duše. Má podtitul – japonská múdrosť pre dokonale nedokonalý život. A ponúka nám pohľad na seba a svet inšpirovaný práve touto múdrosťou.

Wabi sabi je japonská predstava krásy v pominuteľnosti okamihu, súznení s prírodou a radosti z prostých, neokázalých vecí.

Autorka vysvetľuje, ako wabi-sabi môže mať pozitívny vplyv na náš pohľad na seba, vzťahy, prácu a prostredie. Kniha nám pomáha preskúmať, ako prepojiť vnútornú harmóniu s vonkajším svetom a naučiť sa vidieť krásu v bežných, chybných a jedinečných veciach.

Taktiež nám ponúka inšpirácie, ako integrovať tieto princípy do moderného života. Kniha zdôrazňuje hodnotu jednoduchosti, prírody a prijatia života takého, aký je.

Úryvky z knihy:

Všetky veci, vrátane života samotného, sú pominuteľné, neúplné a nedokonalé. Dokonalosť je preto nemožná a nedokonalosť je prirodzeným stavom všetkého, vrátane nás samotných.

Nedokonalosť, ktorej nás učí wabi sabi, je založená na prírodných zákonoch. Pokiaľ sa všetko neustále mení, nemôže byť nikdy nič celkom úplné. Preto nemôže byť nikdy nič dokonalé, pretože dokonalosť je stavom dokončenosti.

Aby sme sa zbavili negativity okolo nedokonalosti, musíme ju odmietnuť používať ako opak fiktívneho ideálneho stavu a namiesto toho vziať nedokonalosť za svoju ako ideál samotný. Nedokonalosť nie je kompromis.”

Cítite, že tiež potrebujete v živote zmenu? Vyberte si váš termín nezáväzného online stretnutia zadarmo a spolu zistíme, či vám viem byť nápomocná.