Ako využiť vianočný čas vo svoj prospech – 5 tipov

Predvianočné obdobie býva pre mnohých ľudí hektické. Snažíme sa pouzatvárať veci ku koncu roka, nachystať na vianoce, kúpiť darčeky, postretať všetkých známych, ktorých sme po celý rok nevideli, stihnúť všetky vianočné večierky, prípadne na poslednú chvíľu zháňať ešte silvestrovský pobyt…

A zrazu tie vianočné dni preletia ako voda, my sa preberieme s pocitom akejsi nespokojnosti a pachuti, a tým nemyslím len na preplnený žalúdok a trávenie, ktoré volá o pomoc.

Návody, ako to robiť inak prichádzajú každý rok. Ja verím, že teóriu ovládate aj vy. Ale čo tak to tento rok naozaj skúsiť prežiť inak? Aby sme na konci vianočno-novoročného obdobia mali pocit príjemna.

Celé toto vianočné obdobie a obdobie prelomu rokov prináša so sebou dar stíšenia. A spomalenia. Tak ho skúsme využiť.

Spomaľte.

Pomalšie rozprávajte.

Pomalšie dýchajte.

Pomalšie kráčajte.

Pomalšie jedzte.

A dovoľte, aby toto pomalšie tempo ovládlo aj vašu myseľ.

Tak spomaľte…

Doko

V dňoch, kedy máme vonku menej svetla je dôležité sa presvetliť a rozsvietiť viac zvnútra. Mám pre vás 5 tipov, ako zvládnuť predvianočný a vianočný čas viac vnímavo, všímavo a v konečnom dôsledku spokojnejšie.

1.Vyhraďte si každý týždeň čas na tiché rozjímanie

Spravte si aspoň raz týždenne čas na seba a krátku reflexiu toho, čo vám posledné dni priniesli. Môžete sa pýtať otázky ako:

  • Čo najlepšie sa vám stalo?
  • Čo bolo pre vás najviac náročné?
  • Aké zázraky ste zažili počas týždňa?
  • Ako ste prekročili svoju komfortnú zónu, prekonali o kúsok seba alebo svoj strach?
  • Čo by ste potrebovali sami pre seba, aby vám bolo príjmenejšie? Koho pomoc by ste potrebovali?

2. Každý deň si položte tieto dve otázky:

  • Za čo ste dnes vďační?

A skúste prežiť tú vďaku na celom tele. Predstavte si aspoň tri situácie, za ktoré ste vďační. Vybavte si ich čo najfarbistvejšie a skúste sa dostať do príjemného pocitu. Doslova sa v ňom vykúpte.

  • Aký drobný skutok vľúdnosti môžete spraviť dnes/zajtra pre druhých?

A spravte ho. Uvidíte, ako sa vám to zapáči, keď to budete robiť pravidelne. Napr. zavoláte niekomu, že naňho myslíte, dáte úprimný kompliment, pomôžete kolegovi s úlohou, napíšete oceňujúcu správu a pod.

3. Buďte pravidelne v prírode

Aj keď nás zimné dni lákajú do teplých príbytkov, skúste zostať v kontakte s prírodou. Pozorujte, ako vyzerá príroda v zime. Vnímajte ju, ako k vám prehovára. Ako vás inšpiruje? Čo by ste sa od nej mohli naučiť? Všímajte si detaily, zvuky, farby, chlad na pokožke. 

4. Posilnite vzťahy, ktoré sú pre vás naozaj dôležité

Skúste rozmýšľať nad tým, aké stretnutia sú pre vás naozaj dôležité a zúžte svoj predvianočný kalendár iba na tieto.

  • Ktoré vzťahy sú pre vás v živote naozaj dôležité?
  • Čo môžete spraviť, aby ste ich v tomto období ešte viac posilnili?
  • Čo ocenia ľudia, na ktorých vám záleží? Potešia sa daru, kvalitnému času a pozornosti, slovám ocenenia?

5.Využite energiu nového roka na zmenu

Ak chceme robiť zmeny v živote, nepotrebujeme na to nový rok. To je fakt. Avšak, energia nového roka a pocit čistého stola, nám môže byť prospešný k naštartovaniu sa k zmenám, ktoré si v živote želáme.

Túto prácu môžete spraviť sami alebo aj s koučom, ktorý vás prevedie takýmto rozmýšľaním. Nech sa rozhodnete akokoľvek, využite tento čas na reflexiu toho, čo sa vám za posledných 12 mesiacov podarilo, a čo menej, kam by ste sa chceli posunúť, kým by ste sa chceli stať a pod. Je to ideálne obdobie na uzatváranie, hodnotenie ziskov a strát a vytváranie nových vízií.


Ak máte chuť vykročiť do nového roka s jasnejším pohľadom na seba a svoj život, pozývam vás do individuálneho koučovacieho rozhovoru.