1+1+1 je newsletter, ktorý posielam každé 2 týždne. Vždy obsahuje 1 tip, 1 myšlienku a 1 otázku. Tentokrát mám tip, ako si byť lepšie vedomý/vedomá svojich hraníc, plus zamyslenie nad tým, prečo nemôžeme byť dokonalí a že prijať nedokonalosť neznamená znížiť štandardy alebo sa vzdať života.
1 TIP
Tip na zdravé hranice?
V knihách o rodičovstve a výchove detí som sa naučila, aké dôležité sú pre deti jasné hranice a že sa mám zamerať na 4 hlavné oblasti: spánok, hygiena, stravovanie a poriadok. Myslím, že nám to veľmi pomohlo byť v doma v relatívnom pokoji, aj keď stále sa mám čo učiť aj na tomto poli… (ak máte deti, môžte sa zamyslieť, ako to máte vy).
Téma zdravé hranice sa často objavuje aj v koučovacích rozhovoroch a takisto ako u detí, je kľúčová pre naše fyzické a psychické zdravie. Hranice nám pomáhajú určiť, čo je pre nás prijateľné a čo nie, a chránia nás pred nadmerným stresom a vyhorením.
Preto mám tento tip:
Skúste vnímať najbližší týdeň svoje pocity. Akonáhle sa cítite nepríjemne, neprejdite to len tak, ale pátrajte po tom, čo konkrétne vás vyviedlo z rovnováhy. Tieto situácie vám môžu byť nápomocné v tom, aby ste si boli lepšie vedomí svojich hraníc a dokázali ich sami rešpektovať a komunikovať svojmu okoliu.
(Viac o zdravých hraniciach sa dočítate TU)
1 MYŠLIENKA
Prečo nemôžeme byť dokonalí?
Všetky veci vrátane života samotného sú pominuteľné, neúplné a nedokonalé. Dokonalosť je preto nemožná a nedokonalosť je prirodzeným stavom všetkého, vrátane nás samých.
Nedokonalosti nás učia prírodné zákony. Pokiaľ sa všetko neustále mení, nemôže byť nikdy nič celkom úplné. Preto nemôže byť nikdy nič dokonalé, pretože dokonalosť je stavom dokončenosti.
Prijať nedokonalosť neznamená nutne znížiť štandardy alebo sa vzdať života. Znamená to nesúdiť seba samého za to, že som tým, kým som – dokonale nedokonalý, a súčasne jedinečný a rovnaký ako my všetci ostatní.
Keď si uvedomíte, že ste dokonale nedokonalí práve takí, akí ste, máte potom menšiu potrebu “vecí”, kotrými by ste posilňovali svoj seba obraz.
Dokonalosť a perfekcionizmus mnohými spôsobmi využívame k tomu, aby nám zabraňovali prijímať život. Využívame ich ako obranný mechanizmus, ako oddeľovaciu taktiku, ako výhovorku, ako spôsob ovládania, ako zbraň, ako masku pre skryté rany, ako extrémnu reakciu na kritiku, ako plášť, pod ktorým skrývame pravdu.
Aby sme sa zbavili nedokonalosti, musíme ju odmietnuť používať ako opak fiktívneho ideálneho stavu a namiesto toho vziať nedokonalosť za svoju ako ideál samotný. Nedokonalosť nie je kompromis. Neleží niekde na ceste k dokonalosti, kde sme zastavili, pretože nám došiel benzín. Nedokonalosť je momentkou z našich ciest rastu a žitia v konkrétnom okamihu v čase.
Natoľko sme sa zamestnali snahou dostať auto na kopec, že sme zabudli pozrieť späť na všetku tú krásu toho, čo práve teraz leží okolo nás.
Potrebujeme dôverovať a prijímať a byť ochotní povedať:
Neviem všetko, ale nepotrebujem vedieť všetko. Viem toho dosť.
Nemám všetko, ale nepotrebujem mať všetko. Mám dosť.
Nie som všetkým pre všetkých ľudí, ale nepotrebujem byť všetkým pre všetkých ľudí. Robím to najlepšie, aby som bol všetkým čím môžem byť pre tých, na ktorých mi skutočne záleží. Som dostatočný.
(voľne z knihy Wabi Sabi, B.Kempton)
1 OTÁZKA
Aké situácie alebo vzťahy v mojom živote ma často vedú k pocitu nepohodlia alebo vyčerpania? Aké kroky môžem podniknúť na posilnenie svojich hraníc a lepšie ochránenie svojej osobnej integrity a pohody?
P.S. Stále ma fascinuje, ako sa niektoré sny plnia akoby samé od seba ✨
Pridajte sa
Ďakujem za prečítanie. Ak ešte nie ste súčasťou mojej e-mailovej databázy a chceli by ste dostávať pravidelnú dávku inšpirácie do svojej e-mailovej schránky, prihláste sa.