Recept na dobrý deň a o prijatí toho, kým sme

1+1+1 je newsletter, ktorý posielam každé 2 týždne. Vždy obsahuje 1 tip, 1 myšlienku a 1 otázku. Tentokrát o jednoduchom recepte na dobrý deň a o tom, ako prijať samého seba/samú seba a byť autentický/autentická.

1 TIP

Recept ako mať dobrý deň?

James Clear, azda najznámejší súčasný autor, ktorý sa zameriava na návyky, hovorí o jednoduchom recepte na dobrý deň. 

Zahŕňa dve aktivity, ktoré máte stihnúť pred obedom:

 1. zacvičte si a
 2. urobte najdôležitejšiu úlohu dňa.

Ak tieto dve veci stihnete doobeda, budete mať pocit, že ste v predstihu. 
Čo na to hovoríte? 

1 MYŠLIENKA 

Ako prijať seba a byť autentický

Autenticita je každodenná prax zbavovania sa toho, kým si myslíme, že by sme mali byť, a prijatím toho, kým sme.

Vybrať si autenticitu znamená:

 • pestovať odvahu byť nedokonalý, stanoviť si hranice a dovoliť si byť zraniteľný,
 • prejavovať súcit, ktorý pramení z vedomia, že všetci sme stvorení zo sily a boja, a
 • pestovať spojenie a pocit spolupatričnosti, ktoré sa môžu dostaviť len vtedy, keď veríme, že sme dosť.

Ak ste ako ja (hovorí Brené Brown), praktizovanie autenticity sa môže zdať ako odstrašujúce – existuje riziko spojené s vystavením svojho skutočného ja svetu. Verím však, že ešte väčšie riziko je to, ak skrývate pred svetom sami seba a vaše talenty. Naše nevyjadrené myšlienky, názory a príspevky nezmiznú len tak. Majú tendenciu hniť a podkopávať našu hodnotu. Myslím si, že by sme sa mali narodiť s varovným nápisom podobným tým, ktoré sú na baleniach cigariet: 

POZOR:  Ak vymeníte svoju autenticitu za bezpečnosť, môžete zažiť nasledovné: úzkosť, depresiu, poruchy príjmu potravy, závislosti, hnev, obviňovanie, nevôľu a nevysvetliteľný zármutok.

Obetovanie toho, kým sme, kvôli tomu, čo si myslia iní, proste nestojí za to. Áno, môžu nastať akési “rastové bolesti autenticity” pre ľudí okolo nás, ale nakoniec zostať vernými sami sebe je najlepší dar, ktorý môžeme dať ľuďom, ktorých milujeme. Keď som sa prestala snažiť byť všetkým pre každého, mala som oveľa viac času, pozornosti, lásky a spojenia pre dôležitých ľudí vo svojom živote.

Vždy, keď sa ocitnem v zraniteľnej situácii, uvedomím si svoje zámery a opakujem si túto vetu: “Neskrúcaj sa. Nevypínaj sa. Postav sa na svoju posvätnú pôdu.” Myslím si, že je na tom niečo hlboko duchovné. Odriekanie tejto malej mantry mi pomáha uvedomiť si, že sa nemám zmenšovať, aby sa ostatní ľudia cítili pohodlne, a nemám na seba hádzať pancier ako spôsob ochrany.

Inšpiruje ma každý, kto sa so svetom delí o svoju prácu a názory. Odvaha je nákazlivá. Moja priateľka Katherine Center hovorí: “Musíš byť odvážny so svojím životom, aby ostatní mohli byť odvážni s tým svojím.”

Keď sa dostanem do situácie, v ktorej sa cítim zraniteľná, snažím sa, aby mojím cieľom číslo jeden bola autenticita. Ak je mojím cieľom autenticita a zachovám si ju, nikdy to neľutujem. Možno ma to zraní, ale málokedy pocítim hanbu. Keď sa mojím cieľom stane prijatie alebo schválenie a nefunguje to, môže to vo mne vyvolať hanbu: “Nie som dosť dobrá.” Ak je cieľom autenticita a nemajú ma radi, som v poriadku. Ak je cieľom byť obľúbená a oni ma nemajú radi, mám problém.

(Brené Brown, The Gifts of Imperfection, voľný preklad)

Brene Brown je americká profesorka, výskumníčka, aj autorka, ktorá niekoľko rokov strávila výskumom odvahy, zraniteľnosti, hanby a empatie, z čoho vzniklo aj niekoľko bestsellerov. Jej TED Talk o zraniteľnosti je jedným z najpopulárnejších TED Talkov všetkých čias.

1 OTÁZKA

Hoci to dnes nie je jedna otázka, je to jedna téma. Verím, že nasledovné otázky môžu byť cenným zamyslením k téme autenticity.

 • Som v svojich konaniach autentická/ý alebo iba nasledujem štandardy a normy, ktoré mi boli vnucované?
 • Som autentická/ý alebo len hrám rolu, ktorú si myslím, že od mňa ostatní očakávajú?
 • Som lojálny/a voči sebe a svojim hodnotám alebo ich často upravujem, aby som uspokojila potreby iných ľudí?
 • Som vzhľadom na ostatných príliš prívetivá/ý alebo sa dokážem postaviť za svoje vlastné presvedčenie a hranice?
 • Som úprimná/ý voči sebe a ostatným alebo sa často utápam v úlohe, ktorú som si sama/sám zvolila?
 • Som schopná/ý vyjadriť svoje skutočné pocity a myšlienky, aj keď to môže viesť k nepríjemným situáciám alebo sa radšej držím v pozadí a neriešim konflikty?
 • Som autentická/ý vo svojom vyjadrovaní alebo sa občas cítim nútená/ý skryť svoje skutočné ja, aby som zabránil/a konfrontácii?
 • Som ochotná/ý riskovať, aby som si zachoval/a svoju autenticitu alebo sa bojím odmietnutia a preferujem zotrvávanie v bezpečnej zóne?
 • Som verná/ý sebe, aj keď to znamená byť nepríjemná alebo neobľúbená alebo sa snažím byť vždy milá/ý a prívetivá/ý, aby som si zachoval/a dobré vzťahy s ostatnými?

P.S. Ďakujem, že mi má kto pripomenúť, aby som bola k sebe láskavá ❤️


Pridajte sa

Ďakujem za prečítanie. Ak ešte nie ste súčasťou mojej e-mailovej databázy a chceli by ste dostávať pravidelnú dávku inšpirácie do svojej e-mailovej schránky, prihláste sa.