Viete aký dlhý “šlofík” vám pomôže?

1+1+1 je newsletter, ktorý posielam každé 2 týždne. Vždy obsahuje 1 tip, 1 myšlienku a 1 otázku. Tentokrát o tom, že spánok počas dňa je pre nás veľmi prospešný a ako dlho má trvať. A tiež o chronickom sťažovaní sa a zmene perspektívy.

1 TIP

Ak chcete byť v plnom nasadení, zdriemnite si

Nie je žiadnou novinkou, že “šlofík”, teda spánok počas dňa je pre nás veľmi prospešný – pre náš výkon či duševnú regeneráciu. Ako na nás pôsobí jeho dĺžka?

10-20 minút     
Podľa odborníkov je táto doba ideálna pre povzbudenie ostražitosti a energie. Táto dĺžka vás zvyčajne obmedzuje na ľahšie fázy spánku, vďaka čomu sa po prebudení ľahšie rozbehnete.

30 minút          
Niektoré štúdie ukazujú, že takto dlhý spánok môže spôsobiť spánkovú zotrvačnosť, pocit takej mrzutosti a “mimózy”, ktorý môže trvať až polhodinu po prebudení, predtým ako sa vôbec prejavia regeneračné účinky zdriemnutia.

60 minút           
Takéto dlhé zdriemnutie je najlepšie na zlepšenie zapamätania si faktov, tvárí či mien. Zahŕňa spánok s pomalými vlnami, nahlbší typ spánku. Nevýhodou je, že po prebudení sa môže objaviť ospalosť a otupenosť.

90 minút           
Toto je plnohodnotný spánkový cyklus, čo znamená ľahšie a hlbšie fázy, vrátane REM fázy, ktorá sa zvyčajne prirovnáva k fáze snívania. Vedie k zlepšeniu emočnej a procesnej pamäte (napr. hra na piano, jazda na bicykli) a kreativity. Takáto dĺžka zdriemnutia typicky nevedie k spánkovej zotrvačnosti, čo je jednoduchšie pre prebudenie a následné fungovanie. 

1 MYŠLIENKA 

Pradávna čínska povesť o žene, ktorá bola stále nešťastná

Podľa legendy mala táto žena dvoch synov. Jeden sa živil tým, že predával dáždniky a druhý tým, že predával soľ.

Každé ráno žena vstala pozerala sa z okna. Keď videla, že svieti slnko, posťažovala si: “To je hrozné, môj syn dnes nepredá žiadne dáždniky.” Keď naoapk, videla, že prší, posťažovala si: “To je strašné, môj syn dnes nepredá žiadnu soľ.”

Po rokoch zúfalstva nakoniec zašla za budhistickým mníchom, aby jej poradil, čo má robiť, aby bola šťastná. Jeho rada bola jednoduchá, ale hlboká: “Dívaj sa na to obrátene. Keď bude pršať, s radosťou poďakuj za to, že bude záujem o dáždniky. A keď bude jasné nebo, buď vďačná, a raduj sa, pretože si ľudia budú chodiť kupovať soľ od tvoho druhého syna.” 

Žena si vzala radu k srdcu a v priebehu krátkej doby sa celý jej život zmenil. Stačilo pritom zmeniť perspektívu.

Keď zmeníme svoj pohľad na svet, uvidíme nové veci alebo staré veci v novom svetle. Chronické sťažovanie spôsobuje, že vidíme iba to zlé. Keď sa prestaneme sťažovať, uvidíme, že máme možnosť radovať sa z mnoho iných vecí.

Od nášho prvého nádychu sa približujeme ku hrobu. Nikto z nás nevie, kedy sa tam dostaneme. Tragédia nie je zomrieť, ale nežiť. Neprežívať a neužívať si to, kde sme.

(voľne z knihy Svět bez sťížností, W. Bowen)

1 OTÁZKA

Na čo sa aktuálne v živote najviac sťažujem/ kedy a v akých situáciách? A ako mi to v živote slúži/neslúži?

P.S. Prijať, čo je.


Pridajte sa

Ďakujem za prečítanie. Ak ešte nie ste súčasťou mojej e-mailovej databázy a chceli by ste dostávať pravidelnú dávku inšpirácie do svojej e-mailovej schránky, prihláste sa.