Solfeggio frekvenciami na stres a čo nám dáva pocit, že žijeme?

1+1+1 je newsletter, ktorý posielam každé 2 týždne. Vždy obsahuje 1 tip, 1 myšlienku a 1 otázku. Tu nájdete jeho rozšírenú verziu. Tentokrát o liečivých solfeggio frekvenciách, sile zvuku a tiež o tom, čo nám vlastne dáva pocit, že naozaj žijeme.

1 TIP

Na stres so solfeggio frekvenciami?

Názov solfeggio frekvencie ste už pravdepodobne počuli. Ide o špeciálne frekvencie, ktorým sa pripisujú liečivé a harmonizačné účinky.

Zvuk, energia a vibrácie

Všetko okolo nás, vrátane nás samotných, je energia, ktorá vibruje na rôznych úrovniach. Aj zvuk je energia, ktorá dokáže s nami hýbať rôznym spôsobom – dokáže nás rozveseliť, niekedy aj rozplakať, povzniesť, nabudiť a pod.

Práve solfeggio frekvenciám je pripisovaná moc pomáhať nám vyvážiť vibračné frekvencie v tele tak, aby podporovali tok energie a uvoľnovanie blokád. Majú nám pomôcť zvýšiť našu vibráciu a ovplyvniť podvedomú myseľ. (Viac o jednotlivých frekvenciách píšem nižšie.)

Ak máte nejaké hudobné základy, asi viete, že hudobná stupnica, ktorá sa používa v súčasnosti má 7 tónov. No a tá solfeggio stupnica bola iná, 6 tónová (396 Hz, 417 Hz, 528 Hz, 639 Hz, 741 Hz a 852 Hz) a popisuje sa ako harmonická stupnica, ktorá rezonuje so základnými aspektami ľudskej vedomosti a blahobytu.

Fyzik, vynálezca a elektroinžinier Nikola Tesla raz povedal: „Keby ste len poznali veľkosť čísiel 3, 6 a 9, potom by ste držali kľúč k vesmíru.“ Zaujímavé je, že práve tieto tri čísla tvoria základnú vibráciu šiestich solfeggio frekvencií.

Často sa v článkoch na túto tému dočítate, že naša súčasná hudobná stupnica je mierne mimo rozsah pôvodnej starovekej synchronizácie, nakoľko pôvodne používané „A 417 Hz“ bolo nahradené v roku 1939 frekvenciou 440 Hz (výška ladiaceho tónu). Otázku, čo to vypovedá o zákonitostiach jej harmónie, by som prenechala odborníkom…

História a testovanie

Solfeggio frekvencie majú zložitú históriu, a ich presný pôvod a overené datovanie sú často predmetom diskusií a špekulácií. Existuje niekoľko rôznych teórií a hypotéz o tom, ako a kedy sa tieto frekvencie vyvinuli a stali súčasťou hudobných a terapeutických tradícií.

Najčastejšie som sa dočítala, že sa používali v gregoriánskych choráloch počas akýchsi zborových meditačných spevov.

Každopádne, znovuobjavené boli v 70-tych rokoch 20. storočia vďaka úsiliu Dr. Josepha Pulea. A stali sa tak aj predmetom ďalšieho skúmania.

Princíp jedinečnej rezonancie

Predpokladá sa, že každá z frekvencií má svoju jedinečnú rezonanciu, a teda slúži jedinečnému účelu.

Napr. 396 Hz je spojená s uvoľňovaním strachu a viny, 639 Hz má za úlohu podporovať harmonické vzťahy a zlepšovať komunikáciu, zatiaľ čo 741 Hz sa údajne má podieľať na uľahčení emocionálneho vyjadrenia a jasnosti mysle. Frekvencia 852 Hz je často spojená s intuitívnym rastom a duchovným osvietením.

Jednou z pôvodných solfeggio frekvencií je frekvencia 528 Hz, často označovaná ako “zázračný tón” alebo “frekvencia lásky”. Tejto sa pripisuje moc liečiť a opravovať poškodenú DNA v tele, ale aj pomoc s redukciou stresu, obnova vnútornej rovnováhy, a tiež napr. pomoc s čistením emocionálnych blokád a podporou emocionálneho uzdravenia.

Dočítala som sa, že v štúdii na ľuďoch vedci pozorovali rôzne účinky počúvania hudby s frekvenciou 528 Hz. Ukázalo sa, okrem iného, že táto frekvencia znižuje hladinu kortizolu (hlavný stresový hormón) a zvyšuje oxytocín (relaxačný hormón). Preukázalo sa tiež zníženie napätia a úzkosti, ako aj celkových porúch nálady, v porovnaní s tým, že po počúvaní zvukov s frekvenciou 440 hz nedošlo k výraznej zmene týchto ukazovateľov. 

Na rovnaké tóny rôzne reakcie

Je tiež zaujímavé, že mnoho ľudí vníma tieto tóny upokojujúco a inšpirujúco (harmonicky), ale nie je neobvyklé, že niektorých začne bolieť hlava alebo sa u nich pri počúvaní objavia rôzne negatívne emócie, čo vraj môže byť reakcia na disharmóniu v nás. Tá by sa vraj mala časom pri pravidelnom počúvaní vytratiť.

Znie vám to stále príliš ezotericky? Nuž, postupne sa rozširujú vedecké poznatky aj v tejto oblasti, ale vyskúšať si, či vám liečivá sila zvuku vie nejako poslúžiť, môžete najlepšie sami na sebe.

Môj tip je skúsiť to najskôr so slúchadlami na ušiach pri relaxácii a venovať naozaj vedomú pozornosť tomu, čo sa s vami deje – ako reaguje vaše telo, či sa vám vyplavujú nejaké emócie, aké myšlienky prichádzajú a pod. Experimentujte a uvidíte. Ako so všetkým, aj tu treba dať tomu svoj čas.

Snáď nemusím dodávať, že tieto frekvencie určite nenahrádzajú odbornú zdravotnú liečbu duševných či fyzických ochorení.

1 MYŠLIENKA 

Vraví sa, že ľudia hľadajú zmysel života. Podľa mňa ale v skutočnosti hľadáme pocit, že žijeme.”

(Joseph Campbell, The Power of Myth)

1 OTÁZKA

Čo v živote mi dáva pocit, že naozaj žijem a ako často to robím?

P.S.  Obyčajnosti


Pridajte sa

Ďakujem za prečítanie. Ak ešte nie ste súčasťou mojej e-mailovej databázy a chceli by ste dostávať pravidelnú dávku inšpirácie do svojej e-mailovej schránky, prihláste sa.