5 praktických tipov pre lepšie spojenie so sebou

Pomôžem vám získať odstup, vidieť veci zo širšej perspektívy a ujasniť si, čo sa vám vo vzťahu deje.
Porozumenie a vzťahy

Túžite po láskyplnom a naplnenom vzťahu, no ten váš sa tejto predstave stále viac vzďaľuje?

Vo vzťahu sú vždy dvaja. Ste súčasťou problému. A vy máte moc zmeniť to. Poďte pomocou koučingu spraviť prvý krok a prevziať zodpovednosť za svoju časť príbehu. Pomôžem vám získať odstup, vidieť veci zo širšej perspektívy a ujasniť si, čo sa vám to vlastne vo vzťahu deje. 

Niečo sa zmenilo...

Začalo sa to pravdepodobne dobre. Zamilovanosť, vzájomné iskrenie, túžba, spoločné chvíle, plány… A potom sa niečo zmenilo… Hádky, nepochopenie, výčitky, dráma, ticho, nezáujem… 

• Vôbec ma nepočúva.
• Vidí len seba, svoju prácu a ja som vzduch.
• Už takmer netrávime spolu žiaden čas.
• Nezáleží mu už na mne.
• Správa sa ku mne, ako by bola moja matka.
• Vôbec ma nerešpektuje.
• Všetko si musím spraviť sama.
• Už zase s niečím otravuje…

Je vám to povedomé?

Možno sa vám opakuje vo vzťahoch podobný scenár, možno sa už cítite sklamaní, lebo vám to stále nevychádza alebo láska vášho života pomaly zhasína a vy neviete, čo s tým. Viem si predstaviť ten pocit bezmocnosti a zúfalstva. Keď ten druhý nerobí vôbec to, čo by predsa milujúci partner robiť mal.

Sama som tam kedysi bola. Uviaznutá vo vlastných predstavách, prešľapujúca na mieste a čakajúca na to, kedy sa môj partner zmení. 

Irvin D. Yalom

Človek vzťah nenájde. Človek vzťah vytvára.

Tak, ako sa staráme o náš príbytok, aby nám nespadol na hlavu alebo o auto, aby nás vozilo bezpečne čo najdlhšie, tak sa treba starať aj o vzťahy, ak chceme, aby sa im darilo. Problémom je, že my by sme sa chceli vždy starať o tú druhú stranu, lebo presne vieme, ako by sa naši partneri mali zmeniť, a čo by mali urobiť, aby to zase fungovalo podľa našich predstáv. Je to však presne naopak.

Začnite od seba

Vzťahy sú našim zrkadlom. Ako hovoril C.G. Jung: “Všetko, čo nás irituje na druhých, nás vedie k lepšiemu pochopeniu seba samého.” 

Ak máte pocit, že na všetko ste sama, a partner vám s ničím nepomáha, skúste sa opýtať seba, čo si dovolí on, čo si nedovoľujete vy sama? Akú to má pre vás hodnotu vo vzťahu? A pod. Ak máte pocit vo vzťahu, že vás žena nerešpektuje a správa sa k vám panovačne, skúste sa pýtať, či rešpektujete sám seba? Či niekde neutekáte pred zodpovednosťou? A pod.

Je to samozrejme iba hrubý nástrel, ale začať treba od seba. Pochopiť, kde nás to “triafa” a čo s tým môžeme urobiť, aby mohlo nastať vzájomné porozumenie.

Ako z toho von?

Prevezmite zodpovednosť nad vašou časťou príbehu. Ak budete v sebe živiť postoj ublíženého, tak ním pravdepodobne aj budete. Ak však pochopíte, že je to váš príbeh, váš obraz reality, získate osobnú silu meniť veci podľa seba.

Začnite sa spájať so sebou – svojou hodnotou, svojou zraniteľnosťou, sebaúctou, súcitom k sebe aj ostatným. Ja som si prešla roky trvajúcou cestou, kým som to pochopila. Že nemôžem chcieť od partnera niečo, čo neviem dať sama sebe. Alebo že za svoje potreby a ich naplnenie som zodpovedná v prvom rade ja sama…

Ak cítite, že teraz je Váš čas, pozývam Vás na prvé zoznamovacie stretnutie zdarma.