Ako vyjsť z komfortnej zóny alebo ako sa z obyčajného človeka stane hrdina

Poviem vám príbeh o hrdinovi a jeho ceste.

Hrdina je na začiatku obyčajný človek, ktorý si žije svoj komfortný život. Taký ako ja a vy. Príde volanie po dobrodružstve. Hrdina ho však odmietne. Veď je mu dobre doma pri peci, vo svojom komforte. Avšak, príde ďalšie volanie a ďalšie a ďalšie, na ktoré sa už nedá povedať nie. Hrdina je zahnaný do kúta a nemá na výber. Vydáva sa na cestu. 

Ako to už v príbehoch býva, cesta nie je hladká diaľnica a on nesedí v BMW. Čakajú ho mnohé prekážky, ktoré musí zdolať. A niekde tam ho čaká aj akési znovuzrodenie – stretnutie so svojimi vnútornými démonmi. Totálna očista. Tu často stretáva nejakého mentora, učiteľa, ktorý mu pomôže v jeho transformácii, v získaní osobnej sily. 

Hrdina si je však vedomý, že posledný boj musí zvládnuť sám. Nakoniec, takto posilnený sa stretáva s finálnym nepriateľom, s najväčšou príšerou. Až keď ju premôže, príde k svojmu pokladu, ku svojmu „svätému grálu“. No ten už zrazu vníma trochu inak ako predtým. Pretože hrdina prešiel svoju vnútornou zmenou. Už nechce poklad iba pre seba, chce ho pre svoju rodinu, pre celý svet. A tak sa vráti domov, aby im to odovzdal. 

Ani tu sa však cesta nekončí. Nie všetci totiž vedia vidieť svätý grál, a nie všetci sú ochotní ho vidieť, pretože sami neprešli cestou. Tam začína ďalšia výzva pre hrdinu. A tak sa postupne stáva mentorom pre ďalšieho mladšieho hrdinu na jeho ceste.

Cesta hrdinu (Heroes Journey)

Ak ste v tom našli mnohé knižné či filmové príbehy, dobre ste našli. Cesta hrdinu je bežným naratívnym archetypom, resp. šablónou príbehov. Vplyvné dielo Josepha Campbella „The Hero With a Thousand Faces“ analyzuje koncepciu cesty hrdinu a jej rôzne fázy. 

Aj my sme hrdinami na ceste

Je to zároveň paralela na náš život. Všetci v ňom zažívame rôzne volania, ktoré nás ťahajú robiť niečo, ísť niekam, či je to zmena práce, zmena vzťahu, presťahovanie sa na iné miesto, totálna zmena životného štýlu a pod. 

Ak chceme byť hrdinami svojho príbehu, musíme vstať z gauča a vyjsť zo svojej komfortnej zóny. Vstúpiť do neznáma. A to prináša zdolávanie prekážok. Hľadanie nových priateľov, kontaktov, učenie sa nových vecí, robenie niečoho prvýkrát, prezentovanie seba, žitie osamote, atď.

Pritom sa určite nevyhneme boju so svojimi vnútorných démonmi, svojimi strachmi a obavami. Tomu, čo nás najviac desí a od čoho sme pravdepodobne celý život utekali. Keď porazíme tohto nášho draka, nastáva vnútorný posun. Niečo v nás zomiera, niečo ožíva a my prechádzame akýmsi znovuzrodením. Potom sa môžeme vrátiť zmenení a zdieľať náš príbeh.

Všetci sme na ceste. Každý deň. Je to cyklus. Keď si to uvedomíme, ľahšie bude pre nás zdvihnúť ten pomyselný meč a vydať sa do neznáma. Mať nádej, že na druhej strane nás čaká lepšie ja.

Pokračovať v ceste napriek všetkým okolnostiam. Mať stopercentnú zodpovednosť za to, čo sa nám v živote deje. Nezostávať obeťou, ale hľadať cestu, hľadať riešenia. Neustále sa učiť, rozvíjať, stať sa majstrom a trénovať svoje majstrovstvo. A nenechať si to len pre seba, ale priniesť to aj druhým, celej spoločnosti. 

Hľadáte podporu na svojej ceste?