Ako sa zbaviť hnevu a o prekonávaní komfortnej zóny

1+1+1 je newsletter, ktorý posielam každé 2 týždne. Vždy obsahuje 1 tip, 1 myšlienku a 1 otázku. Tu nájdete jeho rozšírenú verziu. Tentokrát o tom, že opúšťanie komfortnej zóny sa dá trénovať, plus tipy ako na to a čo hovorí Dalajlama o tom, ako sa zbaviť hnevu.

1 TIP

Ako trénovať prekonávanie komfortnej zóny

O vychádzaní z komfortnej zóny sa už popísalo kadečo. Ja razím prístup – vychádzať pravidelne von a “neumrieť” doma pod dekou na gauči, ale zároveň vedieť vypočuť seba, dovoliť si vrátiť sa do bezpečia, späť k sebe a načerpať silu, keď je to potrebné. Je to výsostne individuálne. Ale o tom možno inokedy.

O zóne komfortu

  • Naša komfortná zóna je priestor, v ktorom sa cítime bezpečne a máme ho pod kontrolou. Tu nám veci idú ľahko. Vieme, čo máme robiť a čo môžeme očakávať. Nedochádza tu však k žiadnemu učeniu ani rastu.
  • Ak sa chceme učiť a rásť, musíme opustiť zónu komfortu a vstúpiť do zóny strachu. Táto zóna je nepríjemná a neistá. Nevieme, čo môžeme očakávať, a nemôžeme stavať na svojich predchádzajúcich skúsenostiach. Ak sa strach stane príliš veľkým, môžeme sa dokonca stiahnuť späť do zóny komfortu. Toto je najnáročnejšia časť našej cesty k učeniu a rastu.
  • Ak dokážeme nazbierať odvahu a vydržať v zóne strachu, vyjdeme na druhej strane, v zóne učenia. Tu si môžeme začať osvojovať nové zručnosti a učiť sa zvládať výzvy a problémy, čím nakoniec rozšírime svoju komfortnú zónu.
  • Keď zostaneme v zóne učenia dostatočne dlho, začneme zažívať, že sa môžeme zmeniť, a začneme si nanovo definovať, čo dokážeme, čo dosiahneme a v čom sa cítime dobre. Časom sa dostaneme do zóny rastu a zažívame zmeny na osobnej úrovni.

Opúšťanie komforntej zóny je trénovateľné a ideálne sa to robí krok za krokom. Postupne sa učíme zažívať nervozitu, strach, zvládať ho, až nakoniec zistíme, že stále sme tu, živí a zdraví. Vyžaduje si to odvahu, precítenie strachu, ale vedie nás to k učeniu a rastu.

Ak chcete cvičiť opúšťanie zóny komfortu, mám pre vás dve cvičenia a niekoľko ďalších tipov. Trénujte ich postupne, jedno cvičenie pokojne niekoľko dní a ideálne si zapisujte, ako vám to išlo, ako ste sa pritom cítili, aspoň budete vidieť svoj pokrok.

Pozeranie do očí

Trénujte uprené pozeranie do očí iným ľuďom, na ulici, pri rozhovore, (až kým neuhnú pohľadom). Lepšie to ide, keď sa sústredíte na jedno oko (nezabudnite pritom žmurkať). Zvlášť si dajte pozor, keď rozprávate vy, vtedy je to ťažšie. Tento tip je od Tima Ferrisa a odporúča to tiež skúšať na sebavedomejších a “väčších” ľuďoch s tým, že ak sa vás náhodou niekto opýta, na čo zízate, môžte povedať: “Prepáčte, pomýlil som si vás so starým známym.” 🙃

Predkladanie návrhov

Osobne sa mi veľmi páči toto cvičenie, pretože nás trénuje nielen v prekonávaní nekomfortu, ale aj v samotnom umení rozhodovať sa. Autorom je znovu Tim Ferris. Cvičenie vyzerá nasledovne: Ak sa vás niekto opýta: “Čo budeme robiť večer? Kam sa pôjdeme najesť?” a pod., navrhnite rovno odpoveď. Nepýtajte sa protiotázkou: “A čo by si chcel ty?” Rozhodnite sa. Môžete trénovať doma na drobnostiach, aj v práci pri dôležitejších veciach. Štýl, akým odprezentujete svoju odpoveď nemusí byť direktívny, pokojne použite vety typu:

“Podľa mňa by sme mohli… Čo na to povieš?”
“Navrhujem,…”
“Skúsme …a ak to nebude s tebou OK, vymyslíme niečo iné.”

Ďalšie tipy:

Zoznam strachov

Napíšte si zoznam vecí, ktoré vám naháňajú strach, a postupne im čelte. Začnite s menšími strachmi a postupne sa posúvajte k väčším. Napríklad, ak sa bojíte telefonovania neznámym ľuďom a vždy radšej napíšete e-mail, rozhodnite sa, že zavoláte. Môžete začať s jednoduchšími telefonátmi a postupne sa posúvať aj k náročnejším situáciám.

Vystavovanie sa neznámemu

Pravidelne vyhľadávajte nové situácie a prostredia, v ktorých by ste sa mohli cítiť neisto alebo nepríjemne. Či už je to návšteva nejakého nového miesta, stretnutie s novými ľuďmi, alebo skúšanie nových aktivít, ktoré sú mimo vášho bežného výberu.

Robte každodenné veci inak

Aj počas bežného dňa môžte nájsť XY príležitostí robiť veci inak, ako ste zvyknutí, čo bude pre vás drobnou výzvou. Vypnúť doma zariadenia (TV, mobily, PC..) a robiť niečo iné, ísť do práce MHD ak chodíte autom, možno dokonca pešo či na bicykli, alebo si len vybrať úplne inú trasu, možno spomaliť a vnímať okolie, vybrať si úplne iný tip dokumentu alebo článku na prečítanie ako si bežne vyberáte. Možností je naozaj veľa.

1 MYŠLIENKA 

Dalajlama o tom, ako sa zbaviť hnevu

Typicky vznikajú frustrácia a hnev z bolesti (často emocionálnej bolesti). Chceme niečo, čo sme nedostali, napr.uznanie alebo láskavosť alebo sme dostali niečo, čo sme nechceli, napr. zneváženie alebo kritiku. Pod takýmto hnevom spočíva strach, že nedostaneme to, čo potrebujeme, že nie sme milovaní, že nie sme uznávaní, že nebudeme prijatí.

Jednou z ciest, ako sa zbaviť hnevu, je potom opýtať sa, aké zranenie spôsobilo tento hnev a čoho sa bojíme. Psychológovia nazývajú hnev často sekundárnou emóciou, pretože nastupuje ako obrana pri pocite ohrozenia. Keď dokážeme pripustiť a vyjadriť svoj strach – to, ako sa cítime byť ohrození – potom sme často schopní hnev utíšiť.

Musíme však byť ochotní pripustiť si našu zraniteľnosť. Za tieto obavy a bolesti sa často hanbíme s predstavou, že keby sme boli nezraniteľní, nikdy by sme nepociťovali bolesť. Ale toto nie je v ľudskej prirodzenosti. Ak dokážeme súcitiť sami so sebou a pripustiť si, že sa obávame, sme ranení alebo vystrašení, potom môžeme súcitiť aj s otatnými – dokonca aj s tými, čo vyvolali náš hnev.

(voľne z: Kniha radosti, Dalajlama, D.Tutu)

1 OTÁZKA

Kto trpí, keď ste nahnevaní, rozrušení, sklamaní alebo nešťastní?

P.S.  Udržať si svoje vnútorné naladenie nezávisle od vonkajších okolností


Pridajte sa

Ďakujem za prečítanie. Ak ešte nie ste súčasťou mojej e-mailovej databázy a chceli by ste dostávať pravidelnú dávku inšpirácie do svojej e-mailovej schránky, prihláste sa.