1+1+1 je newsletter, ktorý posielam každé 2 týždne. Vždy obsahuje 1 tip, 1 myšlienku a 1 otázku. Tu nájdete jeho rozšírenú verziu. Tentokrát o tom, čo prináša kríza pohodlia, ako vlastne zistíme, či ňou trpíme a čo s tým. Plus, jeden jednoduchý, no neuveriteľne účinný tip na rýchle rohodovanie a riešenie dilem.
1 TIP
Neviete sa rozhodnúť? Takto jednoducho a rýchlo vyriešite dilemu
O rozhodovacej paralýze a o tom, ako sa rozhodovať, som už písala dávnejšie (Tu si prečítate o tom viac: Ako sa rozhodovať)
Chcem vám však predstaviť aj ďalší tip na rýchle rozhodovanie, ktorý som sa naučila od Iva Tomana. Je až neuveriteľné, že niečo tak jednoduché môže fungovať. Ale funguje, sama som to viackrát vyskúšala.
Ak máte nejakú dilemu, ktorú potrebujete vyriešiť a neviete ňou pohnúť, vezmite si mincu a zvoľte si sami pre seba, ktorá strana, čo znamená (napr. znak znamená možnosť A a písmo je možnosť B). A hoďte si ňou.
Teraz je dôležité zachytiť pocit, ktorý budete mať v prvom zlomku sekundy, ako uvidíte výsledok. Buď už nebudete chcieť hádzať, to znamená, že vyhráva možnosť, ktorá padla. Alebo budete chcieť švindlovať a hádzať znova, a to znamená, že vyhráva opačná možnosť. Niekde hlboko vnútri si proste prajete toto.
Riaďte sa týmto prvým pocitom. To sa vo vás prebúdza starý lovec mamutov. Je nám vlastný vnútorný systém rozhodovania – inštinkty, intuícia a ten v nás zostáva. Je škoda ho nevyužívať.
Druhý pocit, ktorý potom nasleduje, je už výsledok logického myslenia, ktoré začne kriticky rozoberať a hodnotiť ten prvý pocit. A začne sa to väčšinou len komplikovať.
Takže nie je dôležité, čo padne, ale dôležitý je váš prvý pocit. Takto jednoducho a rýchlo môžete vyriešiť mnohé svoje dilemy.
1 MYŠLIENKA
Trpíte krízou pohodlia? Môžete mať príliš veľa dobrého?
Položili ste si niekedy takúto otázku? A čo by to vlastne pre nás znamenalo?
Autor knihy „The Comfort Crisis“ (Kríza pohodlia), Michael Easter, preskúmal nebezpečenstvá životného pohodlia a dospel k jednoduchému a zásadnému uvedomeniu, ktoré môže zmeniť vaše zdravie, šťastie a pohodu: nie sme dostatočne pripravení na pohodlie a jednoduchosť moderného života.
To však samozrejme neznamená, že by sme mali úplne opustiť všetko pohodlie a pohodlnosť. Všetci potrebujeme dni na oddych a relax. Treba sa však zamyslieť, či náhodou nežijeme na chybnom základe prílišného pohodlia.
Ako Easter poukazuje, vedci zistili, že prijatie nepohodlia nám môže pomôcť chrániť sa pred fyzickými a psychologickými problémami, ako sú obezita, srdcové choroby, rakovina, depresia a úzkosť — a tiež nájsť zmysel, keď cítime, že nemáme žiadny cieľ.
Ak si nie ste istí, či potrebujete trochu viac vynútenej náročnosti vo svojom živote, skúste si položiť tieto tri otázky:
1. Koľko času trávite v interiéri?
Priemerný Američan vraj trávi 93% svojho času v interiéri. S Európanmi to bude o niečo lepšie, no aj tak… Čas strávený vonku je jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť pre svoje fyzické a duševné zdravie. Áno, vonku to nemusí byť vždy pohodlné, ale postupne sa prispôsobíte a “vyrastiete”.
TIP: Cvičte vonku. Ponúka to výhody, ktoré v interiéri nezískate.
Máte krízu pohodlia, ak trávite viac ako 90 percent svojho času v interiéri.
2. Aký je váš priemerný denný čas strávený pred obrazovkou/displejom?
Ľudia kedysi trávili nulové hodiny na telefónoch. Teraz niektoré odhady naznačujú, že na nich trávime viac ako štyri hodiny denne. Nie je to tak, že by všetok čas strávený pred obrazovkou bol zlý, ale často používame obrazovky ako riešenie na zvládanie nudy, úzkosti a podobne. Odolanie tejto túžbe nás môže viesť k zaujímavým výsledkom.
TIP: Nuďte sa. Nerobte nič. Zahĺbte sa do seba a nechajte svoju myseľ blúdiť. Zameranie sa dovnútra je stavom duševného odpočinku, ktorý obnovuje a znovu vytvára zdroje potrebné na lepšiu a efektívnejšiu prácu. Putovanie mysľou je veľmi dôležité na to, aby ste mohli niečo urobiť, využiť kreativitu, spracovať zložité informácie a podobne.
Máte krízu pohodlia, ak trávite viac ako 3 hodiny denne pre obrazovkou/displejom.
3. Kedy ste naposledy urobili niečo, čo malo vysokú pravdepodobnosť neúspechu?
Naši predkovia museli neustále čeliť veľkým výzvam, aby prežili. Každýkrát, keď to urobili, niečo sa naučili o svojich schopnostiach a ako ľudia rástli. Dnes prijímame menej veľkých výziev, a to obmedzuje náš potenciál.
TIP: Ak sa chcete hecnúť, môžete vyskúšať tzv. misogi, ktorého základné nastavenie je nasledovné: Raz ročne si vyberiete náročnú fyzickú úlohu a pokúsite sa ju splniť. Misogi má len dve pravidlá.
Pravidlo 1: Urobte ju naozaj ťažkú. To znamená 50/50 šanca na úspech.
Pravidlo 2: Nezomrite. Buďte v bezpečí.
„Misogi je emocionálna, duchovná a psychologická výzva, ktorá sa maskuje ako fyzická výzva.“
Nelson Parish
Zmyslom misogi je dosiahnuť svoju pomyselnú hranicu, aby sa rozšírila. Na tom, ako sa tam dostanete, nezáleží.
Autor definuje hranicu ako rozhranie medzi tým, čo je známe, a tým, čo ešte len bude objavené.
Idete teda preskúmať hranu toho, čoho ste schopní. Keď sa dostanete k tomu, čo považujete za svoju hranu, tá sa rozšíri. Prešli ste od jednej predstavy o sebe k inej – a to vás mení.
Všetci sme schopní viac, než si myslíme, ale to sa dozvieme až pri skúmaní svojich hraníc.
Máte krízu pohodlia, ak hráte na istotu a nesnažíte sa o svoje najväčšie sny či výzvy.
(Zdroj: A. Schwarzeneger, M. Easter)
1 OTÁZKA
Ako sa práve teraz cítim a čo by som pre seba potreboval/a?
P.S. Aj obavy sú len myšlienky a nemusia zatieniť celý deň.
Pridajte sa
Ďakujem za prečítanie. Ak ešte nie ste súčasťou mojej e-mailovej databázy a chceli by ste dostávať pravidelnú dávku inšpirácie do svojej e-mailovej schránky, prihláste sa.