1+1+1 je newsletter, ktorý posielam každé 2 týždne. Vždy obsahuje 1 tip, 1 myšlienku a 1 otázku. Tu nájdete jeho rozšírenú verziu. Tentokrát o tom, že hoci je porovnávanie sa ľudské, priveľa negatívnych pocitov, ako je závisť, frustrácia, hnev, sklamanie a pod. nás ničí, preto je dôležité si uvedomiť, ako sa prestať porovnávať a dostanete tiež účinný liek na závisť. Plus, krátka inšpirácia k téme skutočných riešení vs.povrchných náplastí.
1 TIP
Ako sa prestať porovnávať a aký je liek na závisť?
Porovnávanie je veľmi ľudské – dokonca viac než ľudské, je prirodzené pre celý živočíšny svet. Ale práve u ľudí sa môže stať porovnávanie a závisť, ktorá s tým ide často ruka v ruke, zdrojom veľkej nespokojnosti.
V Knihe RADOSTI autori opisujú video z experimentu s malpami kapucínskymi (našimi vzdialenými príbuznými), ktoré sa často využívajú pri psychologických testoch, keďže sú blízke človeku. Vo videu jedna zo sivých opíc prinesie experimentátorovi kameň a za odmenu dostane plátok uhorky. Opica je celkom spokojná a robí to znova a znova, až kým si nevšimne, že jej suseda tak isto prináša kamene, ale dostáva za ne hrozno. A hrozno, je vo svete malp kapucínskych (aj v tom našom 🙂) lepšie a sladšie ako uhorka.
Keď prvá opica vidí, že jej suseda dostala hrozno, znova a ešte horlivejšie prinesie kameň a tentoraz plná očakávania vystrkuje hlavu, čakajúc ovocnú odmenu. Keďže ide o experiment spoločenského porovnávania, experimentátor dá prvej opici namiesto hrozna ďalši kúsok uhorky.
Tá sa pozrie na uhorku vo svojej ruke, mykne hlavou dozadu, akoby tomu nemohla uveriť a potom hodí uhorku naspäť do experimentátora. V neovládnuteľnom záchvate zúrivosti chytí opica mreže klietky a trasie nimi.
A takto fungujú naše základné inštinkty spravodlivosti. Zdá sa, že férovosť máme zakódovanú v génoch a nerovnosť je pre nás stresujúca a ničivá.
Takže nemusíte trpieť pocitom viny, ak prežívate tieto pocity, naozaj sa to týka nás všetkých. Ašak to neznamená to, že s tým nemôžeme vôbec nič robiť. Priveľa negatívnych emócií ničí náš vlastný pokoj mysle, naše zdravie a spôsobuje problémy vo vzťahoch.
Porovnávanie sa ako reaktívny postoj
Z môjho pohľadu je dôležité si uvedomiť, že porovnávanie sa je vlastne zbytočné. Vždy vidíme iba výsek reality, nie celú realitu. Nevidíme koľko driny je za úspechom, koľko pádov, sklamaní, pokusov… Jedna vydarená momentka z dovolenky nehovorí nič ani o dovolenke, ani o živote človeka, s ktorým sa porovnávam… a tak ďalej.
Oveľa prínosnejšie je učiť sa zaregistrovať tento nepríjemný pocit, keď sa porovnávame. Keď zažívame sklamanie, žiarlivosť, závisť, možno aj hnev. Učiť sa zvedomiť si ho a skúsiť vypátrať, čo nám tento pocit o nás samotných hovorí. Napr. keď ma pichne pri pohľade na fotky z už štvrtej dovolenky mojej kamošky, môžem si zvedomiť, že sa mi ani tak nežiada ísť na dovolenku, ale chýba mi v živote viac slobody. A potom sa môžem zamyslieť nad tým, ako by som mohla do svojho života priniesť viac slobody.
Porovnávanie sa je reaktívny postoj, tzn. reagujem na to, čo niekto dosiahol, získal a pod. Ak sa však rozhodnem nežiť reaktívne, ale naopak proaktívne, stres z toho, či ma niekto “predbieha” opadá.
Proaktívny = sústrediť sa na seba, tvoriť svoj život podľa seba a svojich špecifických kvalít.
V skutočnosti vás nikto nikdy predbehnúť nemôže a celé je to len vo vašej hlave.
Liek na závisť – cvičenie muditá
Keď sme závistliví, máme naliehavý otravný pocit neuspokojenia, ktorý vymaže radosť, keďže sme schopní vidieť len to, čo nemáme a nie to, čo máme.
Buddhizmus vníma závisť ako natoľko rozkladnú, že ju pirovnáva k hadiemu jedu, ktorý nás otravuje. V židovsko-kresťanskej tradícii zase zakazuje jedno z desiatich prikázaní “žiadať” dom svojho blížneho.
Buddhizmus má cvičenie, volá sa muditá (žičlivá radosť) a je to cvičenie, prostredníctvom ktorého sa tešíme z dobrého osudu iných.
Práve tak, ako sa rodič môže tešiť z dobrého osudu svojho dieťaťa, môžeme sa tešiť z dobrého osudu iných, keď rozšírime svoju vlastnú identitu, aby sme ich zahrnuli a keď otvoríme svoje srdce, aby sme si vychutnali cudziu radosť ako svoju vlastnú.
Muditá – postup
- Predstavte si osobu, ktorá má niečo, čo jej závidíte.
- Uznajte svoju zdieľanú ľudskosť. Môžete sa zamerať na na nádeje, sny, strachy, sklamania alebo utrpenie osoby, ktorej závidíte. Uvedomte si, že práve tak, ako vy, aj táto osoba, ktorej závidíte si praje dosiahnúť šťastie a vyhnúť sa aj tomu najmenšiemu utrpeniu.
- Predstavte si, aká šťastná musí byť vďaka tomu, čo má. Rozmýšľajte nad tým, čo to znamená pre ňu a pre jej rodinu, že má to, čo závidíte. Auto, dom alebo postavenie môžu byť zdrojom veľkého uspokojenia. Snažte sa rozsíriť svoje srdce, aby ste zahrnuli aj túto osobu a jej dobrý osud. Tešte sa z jej dobrého usudu. Tešte sa z faktu, že nepotrebuje vašu pomoc, pretože si pomohla sama.
Muditá sa zakladá na uvedomení si našej vzájomnej závislosti – kedy úspechy alebo šťastie niekoho iného sú celkom reálne aj naše vlastné. Dalajlama hovorí, že by sme si mali uvedomiť, že všetci sme ľudia, všetci sú naši ľudskí bratia a sestry, majú rovnaké právo a rovnaké túžby žiť šťastný život. A toto nie je duchovná záležitosť, ale obyčajný rozum. Sme súčasťou tej istej spoločnosti, toho istého ľudstva. A ak žijeme v silnom pocite “ja a oni”, je ťažké praktikovať muditá. Musíme sa naučiť rozvinúť si zmysel pre “my”.
Možno zjednodušene sa dá povedať: naučme sa dopriať úspech druhým ľuďom. To, že sú úspešní druhí, neznamená, že úspech nemôžeme dosiahnuť aj my sami.
Ďalšie lieky na závisť
- VĎAČNOSŤ
Keď sa nabudúce začnete porovnávať a budete mať z toho negatívne pocity, skúste otočiť svoju pozornosť smerom na to, čo máte, namiesto toho, čo nemáte. A kultivujte tieto pocity vďačnosti v sebe.
- PRERÁMCOVANIE
Ako som už spomínala vyššie, závisť môžete vnímať ako podnet zlepšiť svoju situáciu. Namiesto držania sa negatívnych pocitov si uvedomiť, čo to hovorí o mne samotnom a využiť toto uvedomenie na svoj posun vpred.
(Zdroj: Kniha RADOSTI)
1 MYŠLIENKA
Nezapchávajte prázdnotu čímkoľvek
Takže aby ste mohli začať liečenie, prestaňte si klamať, že trocha pôžitkov nesprávneho druhu sa postará o “zlomenú nohu”. Vyslovte pravdu o svojom zranení a dostanete skutočný obraz lieku, ktorý treba použiť.
Nezapchávajte prázdnotu čímkoľvek, čo je najprístupnejšie alebo najdosiahnuteľnejšie. Trvajte na správnom lieku. Spoznáte ho, pretože váš život posilní namiesto toho, aby ho oslabil.
(Zdroj: Ženy, ktoré behali s vlkmi)
1 OTÁZKA
Kde vo svojom živote momentálne používam rýchle riešenia alebo krátkodobé pôžitky namiesto toho, aby som sa zameral/a na skutočnú liečbu alebo riešenie? Ako by vyzeral ten správny “liek”, ktorý by môj život posilnil namiesto aplikovania povrchných náplastí?
P.S. Nohy v teple a žltá farba.
Pridajte sa
Ďakujem za prečítanie. Ak ešte nie ste súčasťou mojej e-mailovej databázy a chceli by ste dostávať pravidelnú dávku inšpirácie do svojej e-mailovej schránky, prihláste sa.