Tlak septembra a kedy sú zámery vhodnejšie ako ciele?

1+1+1 je newsletter, ktorý posielam každé 2 týždne. Vždy obsahuje 1 tip, 1 myšlienku a 1 otázku. Tu nájdete jeho rozšírenú verziu. Tentokrát o tom, prečo cítime tlak septembra a ako ho zvládnuť – aké otázky nám môžu pomôcť k uvedomeniu si dôležitých vecí a prečo je niekedy lepšie pracovať radšej so zámermi ako s cieľmi. A tiež inšpiratívna myšlienka Dalajlamu o pripútanosti.

1 TIP

Tlak septembra a prečo sú niekedy zámery vhodnejšie ako ciele?

Tiež cítite v bruchu nepríjemný pocit, keď si vybavíte september? Určite nie ste v tom sami. September je obdobím zmien a prechodov. Možno ste to registrovali už počas školských čias, kedy koniec prázdnin mal na sebe nalepenú horkastú príchuť prichádzajúcej školy a povinností.

Po letnom období, kedy sme sa cítili trochu voľnejšie, nás zasiahne realita návratu do “skutočného života”. A tá môže byť nepríjemná, dokonca až bolestivá.

Pre mnohých začína prísnejší režim, skoršie vstávanie, opätovné nasadenie zvýšeného pracovného tempa alebo povinnosti spojené s nástupom detí do školy/škôlky. Už len to môže priniesť väčší stres, únavu, podráždenosť či pocity preťaženia.

Ten tlak vie ísť však ešte hlbšie. Môžeme sa stretávať so zrkadlom toho, čo sme v lete odkladali, nevyriešili a čomu sme sa snažili uniknúť.

Môže ísť o nevyriešené osobné problémy, nesplnené ciele alebo konflikty, ktorým sme sa vyhýbali.

Návrat k povinnostiam často sprevádza strach. Strach, že sme si nedostatočne oddýchli, že sme nesplnili všetko, čo sme si plánovali. Strach z toho, že nám tento rok unikne, rovnako ako tie predchádzajúce. Tento strach nás môže paralyzovať a zabrzdiť náš pohyb vpred.

Návrat k disciplíne po období uvoľnenia môže vyvolať aj akýsi pocit straty kontroly. Tento pocit často pramení z našej neschopnosti prijať, že zmena je neoddeliteľnou súčasťou života. Sme zraniteľní voči novému režimu, ale zároveň sme od neho závislí.

September nás často prinúti zamyslieť sa nad tým, čo skutočne chceme. Týmto obdobím prechádzame so zmiešanými pocitmi, túžbami a obavami. Zrazu sa nám vynárajú otázky: “Kde sa nachádzam v živote? Som na správnej ceste? Čo ma skutočne napĺňa?” Tieto otázky sa nedajú zamiesť pod koberec a vyžadujú si našu pozornosť.

Ako si pomôcť cítiť sa lepšie? – techniky na riešenie

SEBASPYTOVANIE – nájdite si čas na dôležité otázky:

Čo som sa počas leta snažil/a ignorovať alebo potlačiť?

Aké pocity vo mne vyvoláva návrat ku každodennému režimu a prečo?

Ak by som mal/a úplnú slobodu, čo by som práve teraz zmenil/a na svojom živote?

Čo ma najviac vyčerpáva a prečo som to doposiaľ neadresoval/a, resp.nevyriešil/a?

Aké presvedčenia alebo strachy ma brzdia v tom, aby som žil/a autenticky?

PRÁCA SO ZÁMERMI

September je často stresujúci mesiac aj preto, že sa zrazu snažíme dohnať celý rok za 4 mesiace. Určite je dobré zreflektovať obdobie a zamyslieť sa nad tým, kam chceme venovať energiu poslednej tretiny roka, aby sme na konci roka boli spokojní.

No ciele, (najmä ak sú nedobre/nerealisticky formulované), môžu často vytvárať tlak. Ak sa práve nepripravujete na maratón alebo sa nesnažíte uspieť v pracovnom projekte s jasným termínom, zvážte, či namiesto cieľov nepracovať radšej so zámermi.

Zámer je jemnejší a flexibilnejší, necháva priestor na prispôsobenie sa a reagovanie na to, čo život prináša.

Ciele vs. zámery: aký je rozdiel?

Cieľ

Cieľ je konkrétny výsledok, ktorý chceme dosiahnuť. Je to niečo, čo môžeme merať a presne definovať. Ciele bývajú orientované na budúcnosť a často sú spojené s určitým časovým limitom. Dobre stanovený cieľ je SMART (z angličtiny – špecifický, merateľný, dosiahnuteľný, relevantný a časovo ohraničený)

“Chcem do konca roka schudnúť 5 kilogramov.”

Ciele sú často zamerané na vonkajšie úspechy, ktoré môžeme vidieť a hodnotiť, a preto môžu vytvárať tlak a stres, ak ich nedosiahneme v stanovenom čase.

Zámer

Zámer je širší a flexibilnejší ako cieľ. Zámer je viac zameraný na vnútorný postoj alebo smerovanie, než na konkrétny výsledok. Je to spôsob, ako chceme prežívať alebo pristupovať k určitej situácii. Zámer sa viac sústredí na prítomný okamih a na to, čo chceme v danej chvíli cítiť alebo byť.

“Mojím zámerom je žiť zdravšie a viac sa starať o svoje telo.”

Zámer sa menej sústreďuje na merateľné výsledky a viac na to, akým spôsobom chceme prežívať svoj život. Tento prístup nám umožňuje byť otvorení k rôznym výsledkom, ktoré nás môžu viesť k rastu.

Je vhodnejšie pracovať so zámerom, keď chceme zlepšiť spôsob, akým niečo robíme alebo keď chceme zmeniť svoj postoj k určitej oblasti svojho života. Je to dôležité v situáciách, kde výsledky nie sú tak jednoznačne merateľné, ale záleží nám na tom, ako žijeme a čo pri tom cítime.

Aké sú výhody zámerov

  • Zámer nám umožňuje prispôsobiť sa zmenám a byť otvorený voči novým možnostiam, ktoré môžu vzniknúť. Napríklad, ak strácanie kilogramov nejde zrovna podľa plánu, môžeme sa stále cítiť úspešne, ak sme sa zamerali na lepšiu stravu, viac pohybu, spánku a pod.
  • Zámer nám pomáha sústrediť sa na to, čo môžeme robiť teraz, namiesto toho, aby sme sa neustále pozerali do budúcnosti.
  • Pretože zámer nie je viazaný na konkrétny výsledok, nekladie na nás taký tlak a nevyvoláva toľko stresu ako dosahovanie cieľov. Umožňuje nám skôr vnímať proces než iba konečný výsledok.

Na záver je tiež dôležité nezabúdať, že zmeny sú súčasťou života. Celá príroda je neustálou zmenou. Je nevyhnutná a prináša so sebou pozvánku k rastu a novým možnostiam. Prijatie tejto skutočnosti môže byť nakoniec oslobodzujúce.

Zdieľaná cesta je ľahšia a spoločne sa dajú riešiť výzvy efektívnejšie. Ak cítite, že vás tie vaše presahujú, rada vás budem sprevádzať v tomto náročnom období. Vyberte si svoj termín 30-minútovej konzultácie ➡️ ONLINE KONZULTÁCIA ZADARMO ⬅️

1 MYŠLIENKA 

O pripútanosti

Doktori nám vždy radia, aby sme odpočívali. Odpočívať značí upokojiť myseľ. Nijaké priveľké rozrušenie, lebo to zničí váš odpočinok. Ale aj priveľká pripútanosť zničí pokoj vašej mysle. Môžete mať príjemný dom s príjemnou spálňou a príjemný kúpeľ a púšťať si relaxačnú hudbu, ale ak ste plní hnevu, plní žiarlivosti, plní pripútanosti, nikdy sa nedokážete uvoľniť. Naproti tomu môžete sedieť na holej skale, ale ak je vaša myseľ úplne pokojná, môžete odpočívať.

(Dalajlama)

1 OTÁZKA

Čo je jedna vec, ktorá Vás počas čítania tohto newslettra najviac zaujala a ako by ste ju mohli aplikovať do života?

P.S.  V auguste je na verande dobre 😉


Pridajte sa

Ďakujem za prečítanie. Ak ešte nie ste súčasťou mojej e-mailovej databázy a chceli by ste dostávať pravidelnú dávku inšpirácie do svojej e-mailovej schránky, prihláste sa.