1+1+1 je newsletter, ktorý posielam na menej pravidelnej a viac nepravidelnej báze. 🙂 Obsahuje 1 tip, 1 myšlienku a 1 otázku. Tu nájdete jeho rozšírenú verziu. Tentokrát mám tip na aplikáciu, ktorá pomôže znížiť čas strávený na obrazovke a pozvanie na zamyslenie k téme unikania a vyhýbania sa.
1 TIP
Dajte si STOPku od telefónu, táto aplikácia vám pomôže
Smart telefóny – niekedy sú požehnaním, inokedy prekliatím. Poznáme dôverne všetci, som si istá. Ak sa chcete zamyslieť nad svojim užívaním telefónu, odpovedzte si úprimne na otázku:
Slúži mne alebo ja slúžim jemu?
Aby som zostala úprimná, aj mňa dokáže v niektorých obdobiach telefón strhnúť viac, ako by som chcela – najmä youtubové videá. Veľakrát si to ospravedlňujem tým, že predsa pozerám užitočné veci a vzdelávam sa. Inokedy, keď som príliš unavená, hrám to na to, že len potrebujem trochu vypnúť… Akokoľvek, je to príliš veľa času za obrazovkou a najmä, začalo ma vyrušovať, že beriem telefón do ruky ako únikovú aktivitu. A to sa mi nepáčilo.
Preto som si nainštalovala a akutálne testujem ScreenZen. Ide o bezplatnú aplikáciu, ktorá pomáha znížiť čas strávený na obrazovke a zlepšiť tak digitálne návyky. Fungujú na princípe darcovstva.
ScreenZen funguje na spôsobe pauzy a reflexie – to znamená – predtým, ako bezhlavo skočíte na aplikácie, ktoré vás vyrušujú, zastaví vás.
Môžete si vybrať, ktoré aplikácie podrobíte tejto “stopke”, v akých dňoch, časoch, chcete túto kontrolu uplatňovať, môžete si vybrať denný limit, či typ pripomienky, ktorá sa vám objaví na obrazovke. A samozrejme, ďalšie iné nastavenia – dá sa s tým pohrať.
Ja zatiaľ ako pripomienku používam otázku: Why am I checking? (teda, niečo ako “prečo to kontrolujem? prečo to otváram?”) Inak, to je asi jediná nevýhoda pre ľudí, ktorí nevládnu angličtinou, že nemá inú jazykovú mutáciu (aspoň ja som žiadnu nenašla).
Ale späť k otázke – why am I checking? Páči sa mi preto, lebo ak to so sebou myslím vážne, privedie ma k zvedomeniu si seba samej v prítomnom momente. A tam začnem dostávať vzácne uvedomenia o sebe – napr. že mi je nepríjemne v nejakej situácii, a preto automaticky siaham po telefóne, že sa nudím, že som unavená, že sa vyhýbam iným činnostiam, lebo mám strach, atď.
Následne sa pýtam seba: Čo by som naozaj (pre seba) teraz potrebovala?
Môžu nasledovať aj ďalšie otázky podľa kontextu. Ja často pokračujem otázkou: Čomu sa teraz vyhýbam?
V tomto momente, keď už som si vedomá seba, môžem naozaj spraviť slobodnú voľbu, či predsa len chcem skončiť s telefónom v ruke a či sa to zhoduje s tým, čo by som naozaj potrebovala. Vo veľkej väčšine prípadov je to “nie”.
Takto to vyzerá, keď otvoríte aplikáciu, ktorú chcete kontrolovať. Nastavenia si samozrejme môžete upravovať ľubovoľne:

Tak čo? Vyskúšate ju alebo máte svoj telefón pod kontrolou?
1 MYŠLIENKA
“Ako trávime svoje dni, tak trávime svoj život.”
(autor mne neznámy)
1 OTÁZKA
Pred čím v živote unikám? Čomu sa vyhýbam?

➡️ ČÍTAJTE VIAC: Tipy na zdravé hranice v online prostredí
P.S. Dôverovať životu.
Pridajte sa
Ďakujem za prečítanie. Ak ešte nie ste súčasťou mojej e-mailovej databázy a chceli by ste dostávať pravidelnú dávku inšpirácie do svojej e-mailovej schránky, prihláste sa.
