1+1+1 je newsletter, ktorý posielam každé 2 týždne. Vždy obsahuje 1 tip, 1 myšlienku a 1 otázku. Tu nájdete jeho rozšírenú verziu. Tentokrát o zdieľanej zraniteľnosti, ktorá je kľúčom k intimite a budovaniu dôvery vo vzťahu a o zbytočnom úsilí, ktoré neprináša protihodnotu.
1 TIP
12 otázok pre budovanie dôvery a posilnenie intimity vo vzťahu
Kedy ste mali naposledy čas na hlboký rozhovor so svojim partnerom?
Nie je nič neobvyklé, že ak sme vo vzťahu dlhodobejšie, často si myslíme, že o sebe už vieme všetko a neprehlbujeme tak svoje vzájomné sebapoznávanie. Naše rozhovory často začínajú a končia ohľadom delenia si povinností, vybavovania záležitostí a pod.
Ak kývete hlavou, že nie, gratulujem vám, udržte si to 🙂
A ak máte chuť trochu podporiť vašu vzájomnú dôveru a intimitu, mám pre vás tip na 12 otázok, ktoré otvoria priesor pre vzájomné zdieľanie. Pochádzajú z dieľne psychoterapeuta a úspešného autora mnohých kníh – Jonathana Robinsona. Možno vás s partnerom čaká spoločná dovolenka, kde si môžete venovať jeden večer práve na tieto otázky. Alebo si ich naservírujte počas jedného z dlhých letných večerov, ktoré nás čakajú.
Ste zvedaví? Poďme na to!
Inštrukcie k cvičeniu
Nájdite si tiché miesto, kde môžete byť nerušení a cítite sa tam emocionálne bezpečne. Vypnite si telefóny a vyhraďte si naozaj dostatok času len pre vás dvoch. Môže to trvať 40 minút, kľudne aj viac. Dajte si toľko času, koľko potrebujete.
S partnerom budete striedavo odpovedať na 12 nižšie uvedených otázok. Počas toho sa budete deliť o zraniteľné informácie a práve zdieľaná zraniteľnosť je kľúčom k intimite. Keď si dovolíte o sebe odhaliť niektoré veci, otvárate tým možnosť autentického a hlboko uspokojujúceho spojenia.
Striedajte sa v odpovedaní na jednotlivé otázky, a keď skončí s odpoveďou jeden, môže zase na rovnakú otázku odpovedať druhý. Týmto spôsobom sa obaja o sebe dozviete nové veci a dôjde k prehĺbeniu spojenia.
Keď kladiete otázku, neváhajte sa opýtať súvisiace otázky, ktoré ju môžu ďalej objasniť alebo rozšíriť pôvodnú odpoveď vášho partnera. Ak sa z odpovede vášho partnera prirodzene vyvinie krátky rozhovor, je to tiež úplne v poriadku.
Keďže cieľom je prehĺbenie intimity, odpovedajte naozaj úprimne. Ak tomuto cvičeniu venujete plnú pozornosť, vy aj váš partner z toho budete benefitovať.
Otázky pre hlboký rozhovor s partnerom/partnerkou
- Aký bol tvoj prvý dojem zo mňa?
- Čo sa ti na sebe najviac páči?
- Čo by si robil/a, keby si nemal/a žiaden strach a vedel/a by si, že nemôžeš zlyhať?
- Čo si urobil/a a si na to hrdý/a?
- Čo je niečo z tvojej minulosti, za čo sa hanbíš?
- Čo ti pomáha cítiť sa skutočne milovaný/á?
- Čo je jedna z najzázračnejších vecí, ktoré si kedy zažil/a?
- Čo sa mi vyhýbaš povedať?
- Čo ťa naposledy rozplakalo? Prečo?
- Čo najdôležitejšie si sa naučil/a o láske?
- Keby si na sebe mohol/a zmeniť jednu vec, čo by to bolo?
- Čo si na mne ceníš?
Spoločný rozhovor môžete ukončiť tak, že si poviete, aké bolo toto cvičenie pre každého z vás.
(podľa J. Robinsona, M.A.)
TIP: Tieto otázky môžete pokojne použiť na prehĺbenie spojenia a dôvery nielen so svojim partnerom, ale aj so svojimi blízkymi.
1 MYŠLIENKA
Čo ma naučil jeden beh a zmeškaný autobus?
Pri mojej nedávnej návšteve Porta som sa so svojimi dvoma súputníčkami prechádzala ďalej od centra popri rieke a hľadali sme zastávku, kde by sme mohli nastúpiť na autobus, ktorý nás vezme bližšie do centra mesta.
V tom jedna z nich zbadala autobus známych farieb, ktorý zastavil na zastávke zhruba 150m od nás. Potom sa to zbehlo veľmi rýchlo. “Bežíme?” Odpoveď neprišla, ale všetky sme sa rozbehli smerom k zastávke. Nemali sme šancu. Vedela som to, už keď sme sa rozbehli, ale nepovedala som nič. Nechala som sa ovplyvniť skupinou a proste som bežala.
Nakoniec sme zistili, že to vlastne nebol ani náš autobus, ani naša zastávka.
Táto naoko nie veľmi zaujímavá príhoda, na ktorej sme sa vlastne pobavili, mi však pripomenula niečo iné. A to, ako často sa ženieme za niečím, čo vlastne nie je ani “naše”. Nechávame sa ovplyvniť davom, druhými, spoločnosťou a nevnímame v tom seba, svoj vnútroný hlas. Venujeme zbytočné úsilie veciam, o ktoré v skutočnosti nestojíme. Míňame náš drahocenný čas na niečo, čo nám neprináša tú “správnu protihodnotu“.
Preto je z môjho pohľadu nesmierne dôležité nájsť si pravidelne čas na reflexiu a pýtať sa samých seba napr. aj tieto otázky: Prečo vlastne robím to, čo robím? Odkiaľ pochádzajú moje ciele a ambície? Sú skutočne moje, alebo len napĺňam očakávania druhých? Potrebujem dokazovať niečo druhým alebo dokonca sám/sama sebe? Keď začneme venovať pozornosť týmto otázkam, môžeme objaviť, že mnohé z našich aktivít sú poháňané vonkajšími tlakmi, a nie našimi vlastnými túžbami.
Ak venujeme náš drahocenný čas veciam, ktoré nám neprinášajú skutočnú radosť a naplnenie, riskujeme, že sa budeme cítiť vyčerpaní a unavení životom.
➡️ Chcete žiť život vo väčšej harmónii a rovnováhe so sebou, mať v rukách svoj životný kompas, ujasniť si, aké hodnoty sú pre vás v živote dôležité, po čom v skutočnosti túžite, chcete porozumieť tomu, čo vás v brzdí a zároveň vedieť, ako napredovať a robiť kroky v súlade so sebou? – KLIK PRE VIAC INFORMÁCIÍ ⬅️
1 OTÁZKA
Kde v živote aktuálne cítim, že dávam veľa energie a neprináša mi to želanú protihodnotu?
P.S. Vôbec to nie je tak strašné, ako sa to javí.
Pridajte sa
Ďakujem za prečítanie. Ak ešte nie ste súčasťou mojej e-mailovej databázy a chceli by ste dostávať pravidelnú dávku inšpirácie do svojej e-mailovej schránky, prihláste sa.