Od 1. januára bude všetko inak. Naozaj?

Nový rok je na spadnutie. Zamýšľate sa už aj vy nad svojimi plánmi, nad tým, ako by mal vyzerať, aby ste boli spokojní? 

Nemám však na mysli novoročné predsavzatia. Nie som ich fanúšik. Štúdie znovu a znovu ukazujú, že drvivá väčšina (80 až 90 percent) novoročných predsavzatí zlyhá do konca prvého mesiaca. Asi to poznáte tiež, však?

Osobný audit

Ak chceme niekam smerovať, potrebujeme sa v prvom rade zamyslieť nad tým, odkiaľ pochádzame, tzn. ako sa nám vlastne v živote darí, ako vnímame život? Ako fungujeme v živote, čo robíme, čo nerobíme a pod.

A preto má zmysel predtým, ako sa pustíme do niečoho nového, začať sebareflexiou – spraviť si taký svoj audit. Pozrieť sa na začiatok na to, ako v skutočnosti žijem, čo mi prináša radosť a energiu a čo naopak nie.

Skúste si predtým, ako začnete plánovať ďalší rok, dpovedať na týchto 5 otázok:

  1. Aké sú 3 najväčšie lekcie, ktoré som sa naučil/a minulý rok?
  2. Čo mi dávalo minulý rok energiu, prinášalo dobré pocity, inšpirovalo a obohacovalo ma, ostane v mojich spomienkach? 
    Akí ľudia, aké zážitky, aké skúsenosti, aké návyky, činnosti, ku ktorým som sa zaviazal/a?
  3. Čo mi minulý rok uberalo energiu, prinášalo opakovane negatívne pocity a emócie, prípadne zdravotné problémy či stratu financií bez získanej hodnoty? 
    Akí ľudia, aké zážitky, aké skúsenosti, aké návyky, činnosti, ku ktorým som sa zaviazal/a?
  4. Čoho  chcem mať viac v ďalšom roku? Čo chcem viac zažívať?
  5. K čomu sa bojím zaviazať, pretože sa domnievam, že sa to nestane?

Ďalšiu metódu k vlastnej sebareflexii nájdete aj v tomto článku: Ako využiť energiu nového roka na zmenu?

Anti to-do list

Ďalšou inšpiráciou môže byť vytvorenie tzv. anti to-do listu, teda zoznamu vecí, ktoré robiť nebudeme, ktoré nás vyčerpávajú a prinášajú nám do života len stres.

Na svojich “to-do listoch” máme totiž často zbytočne veľa činností, ktoré nám spôsobujú mnoho úzkosti a napätia. Výsledkom koncoročnej sebareflexie teda môže byť aj vytvorenie svojho prvého “anti to-do listu”.

  • Musíte naozaj dočítať tú “priemernú” knihu, ktorá vás vlastne nebaví?
  • Potrebujete naďalej kupovať  to zdravé XY (dosaďte si), keď to v skutočnosti jesť nechcete, vždy vás to pichne, keď to vidíte v chladničke a nakoniec to aj tak vyhodíte?
  • Naozaj je nutné robiť  každý deň/týždeň XY (dosaďte si) v domácnosti/v práci a byť kvôli tomu v napätí, keď nestíhate?
  • Je nutné absolvovať všetky tie stretnutia, ktoré vás vyčerpávajú a dopredu z nich máte len stiahnutý žalúdok?

Identifikujte konkrétne úlohy, aktivity a položky, ktoré sú odčerpávajúce, a nič neprinášajú a spláchnite ich do záchoda.

Opúšťanie vecí, neprospešných návykov, aktivít alebo vlastníctva, pomáha odstraňovať neporiadok a stres z nášho života.

Niekedy totiž stačí len byť. Dýchať. Krok za krokom sa posúvať vpred. Vo väčšej  ľahkosti a v súlade so sebou. 

Prelom rokov je ideálne obdobie na zastavenie sa a zhodnotenie toho, kde sa v živote nachádzame a kam smerujeme. Minulosť sa síce zmeniť nedá, ale vieme sa z nej poučiť.

A ak máte chuť sa do takéhoto hĺbkového zhodnotenia pustiť s pomocou kouča, pozývam vás na jeden takýto rozhovor. Prevediem vás zhodnotením posledných 12 mesiacov a vášho aktuálneho stavu, pozrieme sa na váš život z väčšej perspektívy, pričom si ujasníte, do čoho chcete investovať svoju energiu v ďalšom roku.