Ako sa rozhodnúť a o vine a púšťaní

1+1+1 je newsletter, ktorý posielam každé 2 týždne. Vždy obsahuje 1 tip, 1 myšlienku a 1 otázku. Tentokrát o tom, ako sa rozhodnúť a že sú iba dva typy rozhodnutí a 100% istota neexistuje. A tiež o tom, ako sa zbaviť pocitu viny.

1 TIP

O rozhodovacej paralýze alebo ako sa rozhodnúť

Nedávno som počúvala jeden zahraničný podcast, kde prišla reč na rozhodovanie a to, ako sme zbytočne zaseknutí v premýšľaní a nevieme sa pohnúť vpred. Spomenuli tam Jeffa Bezosa, zakladateľa Amazonu, podľa ktorého existujú v živote 2 typy rozhodnutí:

  1. Tie, ktoré sa nedajú vziať späť, ich následky sú významné a naozaj na ne potrebujeme čas.
  2. Všetky ostatné, ktorých je väčšina v našom živote. Dvere, cez ktoré môžeme ísť späť. Môžeme experimentovať, učiť sa z chýb, prispôsobovať sa prostrediu, zmene…Tu by sme s rozhodnutiami nemali otáľať ani v biznise, ani v živote. Extrémne nás to zrýchli.

100 % istota neexistuje. Iba keď sa na veci pozeráme spätne a vyhodnocujeme ich. Dopredu však treba operovať s tým, čo máme. Ak máme 51% istotu, že áno alebo nie, treba sa rozhodnúť a pohnúť vpred. Toto pravidlo nás má ochrániť pred zbytočným nadmerným premýšľaním. Čo si o tom myslíte?

1 MYŠLIENKA 

Ako sa zbaviť pocitu viny

Vina prichádza ako následok spomienky na minulé činy, ktorých človek ľutuje. Túto spomienku je možné prekonať iba tak, že udalosti, uvidíme v iných, vyšších súvislostiach. Potrebujeme si uvedomiť, že chyby prirodzene vyplývajú z učenia a rozvoja a vyhnúť sa im nedá.

Tisíce a tisíce ľudí môžu dosvedčiť, že negatívne vnímanie a vinu je možné nahradiť pozitívnym pochopením, zmenou myslenia a súcitnými spomienkami na minulé činy.

Pretože je vina vnímaná ako bolestivá, vyhýba sa jej človek pomocou popretia a premietaním zodpovednosti na druhých. Obviňuje ich a tým uľavuje sebe. Naviac si ospravedlňuje navonok prejavenú nenávisť, ktorú by inak musel otočiť proti sebe. Preto je aj celá spoločnosť vždy pripravená obviňovať a obžalovávať a donekonečna hľadá páchateľov a vinníkov, na ktorých by mohla svoju vinu a nenávisť premietnuť.

Užitočnou a pozitívnou stránkou viny je jej rešpekt k hraniciam a platným hodnotám. Vina a strach preto postupne zrejú v múdrosť a obozretnosť. Výsledkom je úcta k morálke a hraniciam, ktorá nahradí vinu a vedie k vytvoreniu povahových vlastností, ktoré prispievajú k prežitiu, úspechu a šťastiu.”

(podľa David R. Hawkins)

1 OTÁZKA

Niekedy zmenou, ktorú potrebujeme spraviť, je nie vylepšovať, ale pustiť veci, ktoré nefungujú, doslúžili, z ktorých sme vyrástli…
Je niečo v mojom živote také, čo odmietam pustiť, pritom niekde vnútri viem, že už je dávno čas?

P.S. Pauza, nádych a s výdychom uvoľnenie…


Pridajte sa

Ďakujem za prečítanie. Ak ešte nie ste súčasťou mojej e-mailovej databázy a chceli by ste dostávať pravidelnú dávku inšpirácie do svojej e-mailovej schránky, prihláste sa.