Keď pevná vôľa slabne a prečo nepotrebujeme viac sebadisciplíny?

1+1+1 je newsletter, ktorý posielam každé 2 týždne. Vždy obsahuje 1 tip, 1 myšlienku a 1 otázku. Tu nájdete jeho rozšírenú verziu. Tentokrát o tom, čo robiť, keď pevná vôle slabne, prečo je sila vôle vyčerpateľná a ako je to s disciplínou, resp. sebadisciplínou v našom živote.

1 TIP

Keď pevná vôľa slabne, zapnite si obľúbený seriál?

Nedávno som čítala tento tip v jednom z newslettrov A. Schwarzenegra. Aj keď sa zdá trochu úsmevný, aspoň vrhá trocha svetla na témy, ktoré sa často objavujú aj na koučovacích sedeniach – témy motiváce, pevnej vôle, či budovania tých správnych návykov. Tak nech sa páči…

Sledovanie seriálov je asi to posledné, čo by ste čakali, že vám niekto odporučí pre váš výkon, ale presne o tomto hovorí výskum.

Ak cítite, že vám klesá motivácia, pomôcť vám môže pustenie si svojho obľúbeného seriálu.

Výskum naznačuje, že sledovanie reprízy vášho obľúbeného seriálu môže pomôcť zvýšiť motiváciu a naštartovať väčšiu aktivitu.

A dôvod je pravdepodobne iný, než by ste čakali.

Všetka motivácia pochádza z tej istej časti mozgu, takže každé rozhodnutie — od toho, čo si chcete obliecť, až po energiu potrebnú napr. na tréning a cvičenie — vychádza z rovnakých zdrojov. Skôr či neskôr sa vaša vôľa vyčerpá. Práve preto je z dlhodobého hľadiska dôležité budovať si zvyky a návyky a nespoliehať sa iba na silu vôle.

No a práve tu je ten priestor, kedy vraj môže pomôcť trochu zábavy. Vedci sa domnievajú, že sledovanie niečoho, čo máte radi, je akoby ste našli extra palivo, ktoré doplní vašu rezervu pevnej vôle.

Ale pozor, nesmiete sa uspokojiť s hocijakým seriálom.

Sledovanie niečoho, čo máte radi a už ste to videli, sa ukazuje ako niečo, čo vám pomôže zregenerovať oveľa viac. Podľa výskumníkov sledovanie niečoho, čo nemáte až tak radi alebo sledovanie nových epizód obľúbeného seriálu, neposkytuje rovnaké výhody ako opakované sledovanie niečoho, čo ste už videli a zbožňujete.

Vedci veria, že práve reprízy zlepšujú duševný stav tým, že vytvárajú pocit spojenia s niečím známym, podobne ako ľudia zažívajú psychickú podporu, keď sú obklopení známymi ľuďmi. Čo by tiež mohlo znamenať to, že ak si nájdete parťáka pre svoju aktivitu, pravdepodobne to bude mať rovnaký, (možno aj lepší) účinok.

Ak sa rozhodnete tento tip otestovať v praxi, dajte mi vedieť, či vám priniesol želaný benefit. 🙂

Za mňa určite pri dlhodobo klesajúcej motivácii pomáha znovu si pripomenúť svoju vnútornú motiváciu, teda prečo to vlastne robím. Nie sme stroje, ktoré sú naplánované na plnenie úloh. Chceme robiť veci, na ktorých nám záleží a ktoré sú pre nás zmysluplné, a to je naša vnútorná motivácia.

(Zdroj: Weekly Wisdom by A. Schwarzenegger)

1 MYŠLIENKA 

Prečo nepotrebujeme mať viac sebadisciplíny?

Predchádzajúci tip hovoril niečo málo o motivácii, sile vôle a dôležitosti budovania návykov. Poďme si o tom povedať trochu viac.

Sila vôle je vyčerpateľná

Silu vôle si môžete predstaviť ako batériu. Na začiatku dňa je plná, ale ku koncu dňa je (takmer) vybitá. Práve preto nestíhame robiť všetko alebo to aj spravíme, ale sme vo veciach priemerní.

A to je tiež dôvod, kvôli ktorému sa odporúča sa sústrediť iba na jedinú vec, ak chceme mať výnimočné výsledky. (➡️Viac o koncepte Jedinej veci sa dočítate TU)

Sila vôle potrebuje správne načasovanie. Je ako sval, ktorý sa rýchlo stiahne, unaví sa a potrebuje oddych. Je nesmierne silný, ale nemá žiadnu výdrž.

Keď sa naša sila vôle vyčerpá, všetci prepíname na svoje štandardné nastavenie. Takže otázka znie: Aké je vaše štandardné nastavenie?

Keď nemáte dostatočnú vôľu, v prípade zaseknutia, siahnete po mrkve alebo po zemiakových lupienkoch či sladkostiach? Sústredíte sa aj naďalej na svoju prácu alebo chňapnete po hocijakom rozptýlení (sociálne siete, mobil, jedlo, atď)?

Teraz si predstavte, že robíte svoju najdôležitejšiu prácu vtedy, keď vám zo sily vôle riadne ubudlo – výsledok určí práve vaše štandardné nastavenie. A to býva často priemerné.

Ak chcete čo najlepšie využiť svoj deň, autori knihy Jediná vec odporúčajú, urobiť to, čo je najdôležitejšie skôr, ako začne sila vašej vôle slabnúť.

Disciplinovaný život

„Sebadisciplína je jedným z najviac rozšírených mýtov.“

Leo Babuta

Autori ďalej hovoria o tom, že nepotrebujeme mať viac disciplíny, než v skutočnosti máme. Úspech je krátkymi pretekmi – šprint poháňaný sebadisciplínou iba tak dlho, než je z toho návyk, ktorý potom prevezme riadenie.

Keď ste disciplinovaní, trénujete sa v konaní určitým spôsobom. Ak to vydržíte robiť dostatočne dlho, stane sa z toho rutina alebo návyk. Takže keď vidíte ľudí, ktorí sa vám zdajú byť disciplinovaní v skutočnosti vidíte ľudí, ktorí sa vytrénovali natoľko, že si v živote osvojili niekoľko návykov.

Vytvoriť si správny návyk trvá istý čas (od dní, až po mesiace), takže sa netreba vzdávať príliš skoro. Rozhodnite sa, ktorý návyk je pre vás ten správny, potom si dožičte dostatok času, ktorý naň potrebujete, a využitie všetku disciplínu, ktorú dokážete zhromaždiť na jeho vytvorenie.

Nebuďte disciplinovaným človekom. Buďte osobou s výkonnými návykmi a používajte disciplínu na to, aby ste si ich vytvorili.

Pričom platí ešte jedna zásadná vec, disciplína zacielená na ten správny návyk vám umožní, aby ste boli v iných oblastiach menej disciplinovaní. Keď urobíte tú správnu vec, môže vás to oslobodiť od neustáleho sledovania všetkého ostatného.

(Zdroj: Jediná vec)

1 OTÁZKA

Kde v mojom živote sa spolieham na silu vôle namiesto toho, aby som vytvoril/a udržateľnú rutinu, resp.návyky?

P.S.  Priemerný Brit strávi na záchode 3 hodiny týždenne a toto číslo stále rastie.


Pridajte sa

Ďakujem za prečítanie. Ak ešte nie ste súčasťou mojej e-mailovej databázy a chceli by ste dostávať pravidelnú dávku inšpirácie do svojej e-mailovej schránky, prihláste sa.